Nem tartja korábbi ígéretét a kormány

A Fidesz szerint az MSZP folytatja a bosszúhadjáratot az egészségügy ellen

A Fidesz szerint tovább folytatódik az "MSZP-s bosszúhadjárat" az egészségügy ellen

2010.01.11 11:19MTI

Pesti Imre, az ellenzéki párt szakpolitikusa hétfői budapesti sajtótájékoztatóján ennek alátámasztásaként többek között azt közölte: az elmúlt napokban kiderült, hogy az egészségügyi kormányzat az alapellátásból újra forrásokat von ki, "korábbi ígéretét megszegve" pedig tízmilliárdot vesz el a gyógyító-megelőző kasszából is. Ismételten kevesebb pénz jut közvetlenül a betegellátásra - jegyezte meg. Mint mondta, 2006 óta folyamatosan zajlik a forráskivonás az egészségügyből, és például a fekvőbeteg-ellátásra fordított összeg 2002 óta nem változott, sőt, idén még 0,5-1 milliárd forinttal kevesebb is, mint amennyit 2002-ben adtak rá.

Hozzátette, a kabinet most az intézményektől elvárt minimumfeltételeket is szigorította, amit sok kórház - körülbelül 50-70 - nagy valószínűséggel nem tud teljesíteni, így "a megszűnés fenyegeti őket". Pesti Imre szerint miután a szocialistáknak és a kormánynak nem sikerült 50 kórházat bezárniuk, más eszközt próbáltak találni az intézmények bezárásra, az egészségügy dolgozóinak megbüntetésére. Mint kifejtette, ezek a rendelkezések nyár közepétől lépnének hatályba, szerinte így tovább szűkítve az új kabinet mozgásterét.

Arra a kérdésre, hogy mit kell érteni a szigorodó minimumfeltételek alatt, a politikus közölte: megszabják például azt, hogy bizonyos eszközöknek hány éveseknek kell lenniük ahhoz, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, illetve az ÁNTSZ elfogadja. Ha működik az eszköz, de egy meghatározott kornál idősebb, akkor az intézmény köteles kicserélni.

A minimumfeltételek közé tartozik - folytatta - a megfelelő orvoslétszám biztosítása is, ami a mai körülmények között egyre nehezebben megy, hiszen nagyon sok orvos hagyja el a pályát, a rezidensek közül pedig sokan az országból is elmennek. Ezek a szigorítások akkor korrektek, ha teljesítésükre a kormány forrást biztosít - jegyezte meg az ellenzéki képviselő.

A Gyurcsány-korszak után a Bajnai-korszakban is az látszik, hogy az egészségügy egy forráskivonási célpont - mondta Pesti Imre, hozzátéve, hogy "az egészségügy tönkretétele, azon belül is (...) a várható kórházbezárások elsősorban a magyar lakosság idősebb korosztályát érintik, akiknek a mobilitása amúgy is alacsonyabb".

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.