Leminősítették a hat nagy dubai cégadóst is

Leminősítések rázták meg a tőzsdéket és az árfolyamokat

Megvonta az euróövezeti tag Görögországtól az elsőrendű "A" kategóriás adósbesorolást a Fitch Ratings, a görög közfinanszírozási helyzettel kapcsolatos középtávú aggodalmakra és a görög pénzügyi intézmények gyenge hitelességére hivatkozva.

2009.12.09 07:07MTI

Ezzel egy időben agresszív mértékben leminősítette mind a hat nagy dubaji állami cégadóst - többet közülük a befektetésre ajánlott sáv alá süllyesztve - a Moody,s Investors Service, amely szerint a legutóbbi nyilatkozatok alapján nem várható érdemi kormányzati segítségnyújtás ezeknek a vállalatoknak. A Fitch bejelentése szerint a hosszú futamú görög szuverén adósosztályzat az eddigi "A mínusz"-ról egy fokozattal "BBB plusz"-ra romlik, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.

A legnagyobb európai hitelminősítő a lépéshez fűzött elemzésében kiemelte: számításai szerint Görögország államadóság-rátája a hazai össztermék 120 százaléka fölé emelkedik 2010-ben, és 2011-ben eléri a 125 százalékot, ami erőteljesen kiteszi a közfinanszírozási szférát az esetleges későbbi sokkhatásoknak. A Fitch Ratings szerint teljesíthető a görög kormányzat azon célkitűzése, hogy jövőre 3,6 százalékponttal 9,1 százalékra csökkenjen a GDP-arányos államháztartási hiány az idei évre becsült 12,7 százalékról.

Az érdemi költségvetés-szerkezeti intézkedések hiánya azonban csökkenti a bizalmat, hogy a középtávú konszolidációs erőfeszítések elég agresszívak lesznek a államadósság-ráták stabilizálásához, majd csökkentéséhez a következő 3-5 éves időszakban - áll a hitelminősítő elemzésében. A Fitch megjegyzi, hogy a kormány által javasolt hiánycsökkentő lépéseknek mintegy a fele átmeneti, egyszeri intézkedés, és a költségvetési helyzet legutóbbi romlása csak kis részben magyarázható a görög gazdaságban viszonylag enyhe mértéket öltő visszaeséssel, vagy a pénzügyi szektornak nyújtott, szintén minimális állami támogatással.

Görögország államadósi besorolása a Fitch Ratings listáján már csak egy fokozattal jobb a "BBB" szintű magyar osztályzatnál. Hétfőn a Standard and Poor,s is leminősítésre jelölte a görög adósosztályzatot. A piacokon komoly feltűnést keltett az is, hogy a Moody,s Investors Service agresszíven leminősített hat nagy dubaji állami cégadóst. A nemzetközi hitelminősítő lépése nyomán a DP World, a világ legnagyobb kikötő-üzemeltetője átkerült a spekulatív osztályzati kategóriába, miután besorolása "Baa2"-ről egyszerre két fokozattal "Ba1" szintre romlott.

A Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) áram- és vízszolgáltató társaság besorolása még meredekebben, "Baa2"-ről három fokozattal "Ba2"-re süllyedt. A Perzsa-öböl mentén fekvő Dubaj november végén sokkolta a piacokat azzal a bejelentéssel, hogy legnagyobb állami vállalatának, a holdingként működő Dubai Worldnek adósságtörlesztési haladékot kért.

A görög és dubaji osztályzatrontások markáns hatást gyakoroltak a két ország törlesztéskockázati biztosítási díjszabásaira, és a hitelminősítői döntések - kisebb mértékben - meglátszottak a közép-európai EU-gazdaságok, köztük Magyarország törlesztésbiztosítási tranzakcióinak árazásán is. A görög szuverén nem fizetői kockázat fedezetére szolgáló hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) ára az irányadó ötéves futamidőre a keddi kereskedésben 211,0 bázispont volt a londoni CDS-piacon a 190,6 bázispontos előző esti záró után.

A leminősítés nyomán kialakult görög CDS-díjszabás szinte megegyezett Magyarországéval. A magyar határidős törlesztésfedezeti ügyletek ára a kedd délutáni londoni kereskedésben 212,8 bázispont - minden 10 millió eurónyi szuverén magyar adósságra évi 212 800 euró - volt az előző esti 207,7 bázispontos záró után. A magyar CDS-díjszabás - amely márciusban 630 bázispont felett tetőzött, és azóta meredeken javul - a korábbi hetekben már járt 200 bázispont alatt is.

A lengyel és a cseh CDS-tranzakciók árazásán is látszott valamelyest a görög hatás: az előbbi 114,3 bázispontról 115,5-re, az utóbbi 80,2-ről bázispontról 81,0-re emelkedett a keddi londoni CDS-piaci kereskedésben. Dubaj CDS-díjszabása a keddi londoni kereskedésben 500,3 bázispontról 532,0 bázispontra szökött fel. Az emirátus CDS-díjszabása az adósságválság előtt még 280-290 bázispont között mozgott Londonban. Megrendítette a térségbeli devizákat a görög szuverén adósbesorolás visszaminősítése.

A megkérdezett kereskedők szerint az új helyzetben "nehéz lenne" előrejelzést adni a forint árfolyamának további alakulásáról, fenntartották azonban, hogy a térségbeli devizák alapvetően továbbra is a befektetői bizalom alakulását, az euró/dollár árfolyamot követik. Az eurót 273,53 forinton jegyezték délután fél háromkor, szemben a hétfő délutáni 269,65 forintos és a kedd délelőtti 269,75 forintos jegyzéssel. A dollár jegyzése kedd délután 185,53 forint volt 1,4745 forintos euró árfolyam mellett.

Hétfőn délután 182,11 forinton és 1,4804 euró/dolláron állt a jegyzés. A svájci frankot 178,38 forint után 181,02 forinton, 100 japán jent pedig 210,11 forinton jegyeztek 202,66 forint után. A zloty a 4,07 körüli euró árfolyamról 4,11 környékére, a cseh korona 25,60 körüli euró árfolyamról 25,70 fölé gyengült. A visszaminősítés híre az eurót is meggyengítette a dollárral szemben: az árfolyam 1,4770-nél technikai ellenállási küszöböt tört át, amelynek tartós meghaladása megnyithatja az utat az 1,4700-es euró/dollár határ alá.

A viszonylag mérsékelt veszteséggel nyitó európai tőzsdék a görög hatásra mély veszteségekbe fordultak, az FTSE-100 és a DAX-30 index több mint másfél százalékos veszteséggel zárt. A New York-i értéktőzsde vezető indexei is jelentősen estek, a DJIA 1,00, a Nasdaq Composite 0,76, az S and P pedig 1,03 százalékkal csökkent.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.