Nem lesz átütően gyenge a forint
Hogyan alakul a deviza- és állampapírpiac?
A hazai deviza a pénteki magyar nemzeti ünnep során a 265-267-es sávban araszolt felfelé az euróval szemben, de átütő gyengülést nem tapasztalhattunk.
2009.10.26 19:15ma.huA nemzetközi hangulat némileg borúsabb volt a héten korábban tapasztaltnál, a főbb nemzetközi piacokon pirosban végeztek az indexek, elsősorban ez járult hozzá a forint hajszálnyi erőtlenedéséhez.
Király Júlia az MNB alelnöke azt nyilatkozta, hogy további monetáris lazítások következhetnek a jelenlegi 7 százalékos alapkamatról. Ez önmagában nem volt új információ, de a befektetők többsége – a legutóbbi kamatvágás utáni nyilatkozatok óta – továbbra is úgy gondolja, hogy a lazítási ciklus sebessége lassulhat és az utóbbi 3 kamatdöntő ülésen tapasztalttal ellentétben valószínűleg 25 bázispontos ütemben csökkenti majd a jegybank eztán a kamatot. Emellett hozzátette, hogy a magyar bankrendszerben a rossz hitelek aránya a korábbi 13-14% százalékos várakozások helyett nagy valószínűséggel 10 százalékon fog tetőzni 2010 első felében, ami természetesen pozitív hír volt Magyarország fundamentumait illetően.
A zloty és a cseh korona is viszonylag stabil maradt a közös devizához képest, annak ellenére, hogy a szeptemberi lengyel kiskereskedelmi forgalom a várakozásokat „alulmúlva” 2.5 százalékkal növekedett egy éves idotávon, valamint a munkanélküliség 10.9 százalékra pattant föl.
Csehország elfogadta a 2010-es költségvetését, melyben 0.3-0.5 százalékos éves átlagos GDP csökkenéssel és 5.3 százalékos GDP arányos hiánnyal számolnak. (Ez még messze van a maastrichti 3 százalékos kritériumtól.) Hétfőn reggel 266.60 környékén járt a forint az euróval szemben. Köszönhetően annak, hogy ma ismét kizöldültek a főbb nyugat-európai indexek némileg kedvezobb a hangulat a péntekinél, de 265 alá történő erősödésre nem számíthatunk.
Nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a múlt héten tapasztalt 264 környéki árfolyam – mely a kamatvágások ütemének várható lassításának volt a következménye – ideiglenesnek bizonyult. Inkább a gyenge oldalon látnak teret az euró/forint vonatkozásában, a kurzus a jelenleginél is könnyen fentebb pattanhat, amennyiben egy-egy rosszabb hírre a nemzetközi piacokon profitrealizálás valósul meg. A nap későbbi részében a 265-268-as sávot tartják irányadónak a hét későbbi részére pedig a 265-270-es range jelenleg a legvalószínűbb.

Pénteken 0.5-1.2 százalék körüli mínuszok alakultak ki a főbb nemzetközi részvénypiacokon köszönheten néhány negatívabb vállalati gyorsjelentésnek és a vegyes makroadatoknak. De elsősorban inkább a szokásos hét vége előtti profitrealizálás játszotta a legnagyobb szerepet.
Az októberi német IFO index a ZEW-hez hasonlóan nem tudta felülmúlni a várakozásokat, igaz éppen csak hajszálnyival maradt el tőlük és a szeptemberi adathoz viszonyítva sem mutatott csökkenést. Az Eurózóna októberi beszerzési manager indexei, mind a feldolgozóiparban, mind a szolgáltató-szektorban tovább tudták folytatni felfelé menetélésüket és az új ipari megrendelések is - az 1 százalékról szóló várakozások helyett - 2 százalékos növekményt mutatott szeptemberben hó/hó alapon.
Viszont negatívan hatott a piaci hangulatra, hogy a brit gazdaság nem tudott negyedév/negyedév alapú növekvést regisztrálni a harmadik negyedévében és továbbra is 0.4 százalék volt ebben a viszonylatban a lejtmenet üteme. Ezzel Nagy-Britannia sorozatban a hatodik recessziós negyedévét zárta szeptemberben.
Év/év alapon 4.6 százalékos csökkenés helyett -5.2 százalékkal apadt a gazdasági össztermék a szigetországban. Az USA használt lakásértékesítési számai ugyanakkor felülmúlták a várakozásokat és két éves maximumra emelkedtek szeptemberben. A vállalati szektorban a Microsoft és az Amazon az elemzoi konszenzusnál jobb harmadik negyedéves eredmény és forgalmi(!) adatokat publikált és az o részvényeik árfolyama rendre 5 és 15 százalékkal ugrott meg pénteken.
Viszont a két legnagyobb amerikai vasúti társaság a Union Pacific Corp. és a Burlington Northern több mint 5 százalékkal esett, a jelentős negyedéves veszteségek hatására. Két hét emelkedés után így a nemzetközi részvénypiacok múlt héten egy újabb mínuszos hetet zártak. Igaz, az esések USA-ban 0.2-0.7 százalékra korlátozódtak, míg az öreg kontinensen 0.1 százalék körüli csökkenés volt csak.
A távol-keleten jellemzően mérsékelt növekménnyel zárták a tőzsdék a múlt hetet, különösen a kínai indexek, a robosztus harmadik negyedéves kínai GDP adatnak köszönhetoen.
Továbbra is fenntartják azon várakozásukat, hogy középtávon folytatódhat a rally, a mesterséges fiskális és monetáris ösztönző-csomagok, eszközárinflációt előidéző hatásai miatt, viszont rövid egy-két hetes időtávon a stagnálás, oldalazás a legvalószínűbb. Hiszen úgy tűnik a piac erőteljes profitrealizálással reagál egy-egy kijózanító vállalati vagy makroadatra, ami nem kedvez egy monoton növekvo görbe kialakulásának.
Hétfőn reggel az ázsiai tőzsdék elsősorban a piacok periodikus mozgásából következően – a pénteki lejtmenet után – ismét zöld tartományban zártak és az öreg kontinensen is 0.5 százalék körüli növekményt láthatunk jelenleg, míg a Wall-Street futures-ei is fentebb járnak. De nem valószínű, hogy a nap későbbi részében robosztus rally alakuljon ki, egyelore erőtlennek mondható a vételi nyomás.
A dollár új 14-havi mélypontra 1.5030-ig gyengült az euróval szemben hétfőn reggel, miután Kína újra kijött a más sokszor előhúzott kártyával, hogy a tartalékaiban csökkenteni akarja a dollár részarányát az euró és a jen javára. Ennek ellenére a japán deviza nem erősödött, továbbra is 137 fölött tartózkodik az közös devizával szemben. A font pedig visszább adott a múlt heti 0.90 körüli euróval szembeni lokális csúcsából és jelenleg 0.92 fölött araszol a gyengébb brit GDP adat hatására. A nap későbbi részében két amerikai Fed régiós aktivitási index adat befolyásolta a piacokat, a héten pedig a csütörtökön napvilágot látó harmadik negyedéves amerikai GDP adat lesz a fő esemény.
A héten az óraátállításban való csúszás miatt az amerikai piacok magyar idő szerint 14:30-kor nyitnak!