"A Nabucco inkább politikai kezdeményezés"
Marad az orosz energiafüggőség londoni elemzők szerint
"Politikai indíttatású" kezdeményezésnek nevezte a Nabucco-gázvezetéktervet az egyik vezető londoni stratégiai kutatóműhely, amely megállapította azt is, hogy átértékelődik a nyugati hatalmak által az elmúlt másfél évtizedben kidolgozott "ambiciózus" globális külpolitika.
2009.09.15 16:46MTIA Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) által a világ katonai-biztonsági helyzetéről kedden kiadott, 400 oldalas éves jelentésben - Strategic Survey 2009 - az áll: az EU-nak szerződésszegés nélkül nincs sok lehetősége arra, hogy a következő 25 évben jelentősen csökkentse függőségét az orosz földgázszállításoktól, ráadásul a függés leépítési kísérleteinek is megvannak a kockázatai.
Ha ugyanis Európa agresszív próbálkozásokat tesz más gázforrások felkutatására, ám kudarcot vall, még rosszabb helyzetbe kerülhet, mivel elidegenítheti jelenlegi legjobb hosszú távú beszerzési forrását. Az IISS szerint a Nabucco-gázvezetéktervet mindeddig inkább "politikai kezdeményezésnek" tartják, mivel még egyetlen nagyobb gáztermelő sem vállalt kötelezettséget a vezetékrendszer feltöltésére. Azerbajdzsán - a legközelebbi termelő - sem vállalkozott erre, és egyébként sem lenne képes önmaga teljes mértékben feltölteni a Nabucco-vezetéket - áll a tanulmányban.
Az intézet szakértői szerint az ésszerű stratégia az EU részéről a fogyasztás csökkentése és a gázrendszerek jobb összekapcsolása, valamint a források "kimért ütemű" bővítése lenne. Ezzel elejét lehet venni az olyan "pánikintézkedéseknek", mint a Nabuccóhoz hasonló "politikai csővezetékek" építési ütemének erőltetése, mivel pánikra nincs ok - írták éves jelentésükben az IISS londoni elemzői.
A tanulmány szerint a folytatódó gazdasági válság és a nemzetközi erőkkel szembeni kihívás miatt az afganisztáni célkitűzések "minimalizálódnak", legalábbis az eredeti tervekkel összemérve. Az IISS szakértői úgy látják: az afganisztáni konfliktus eddigi nyolc éve után sincs semmiféle tényleges jele tartós előrelépésnek a nemzetközi stabilizációs erőfeszítések egyetlen területén sem.
A hivatalos és nem kormányzati forrásokból származó adatok egyaránt azt mutatják, hogy az erőszakcselekmények száma még nőtt is a déli és a keleti tartományok zömében, sőt átterjedtek Afganisztán nyugati részébe, és most már egyes északi tartományokban is mind aktívabbak a lázadó erők - áll az elemzésben.
Az IISS adatai szerint az idei év első felében 65 amerikai katona halt meg Afganisztánban; a tavalyi azonos időszakban 36 katonát vesztett az amerikai kontingens. Az elesett brit katonák száma 32 volt a 2008 első felében feljegyzett 20 haláleset után. A tanulmány szerzői "vitán felülinek" nevezik ugyanakkor, hogy Irakban jelentősen apadt az erőszakhullám a 2007 elején tapasztalt csúcspont óta.
Az intézet becslései szerint 2007 januárjában 3500 iraki polgári személy halt meg erőszakcselekményekben, idén júniusra azonban a havi halálesetek száma 340-re csökkent. Az elemzés szerint mindazonáltal nehéz meghatározni "e drámai csökkenés" okát, és azt is, hogy ez tartós maradhat-e.
Az amerikai hadsereg az Irakba vezényelt katonák számának megemelésével és az alkalmazott taktika módosításával magyarázza az erőszak enyhülését, más elemzők ugyanakkor a szektariánus háborúskodás nyomán végbement nagyarányú lakosságcserét látják a jelenség mögött.
A síita milíciák kitűzött célja volt a szunnita lakosság elűzése a vegyesen lakott bagdadi negyedekből, majd magából a fővárosból is. Különböző számítások vannak forgalomban arról, hogy ennek során hányan kényszerültek elhagyni lakhelyüket 2007 óta, de az amerikai hadsereg 350 ezerre teszi számukat - áll az IISS kedden kiadott éves elemzésében. A tanulmány szerzői szerint Kína most már nem feltétlenül fogadná "rémülettel" az észak-koreai rezsim hirtelen összeomlását, ha a Koreai-félsziget egyesítése nyugalmat eredményezne a térségben.
John Chipman, az IISS vezérigazgatója az éves jelentést bemutató londoni sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: Kína arra a következtetésre is juthat, hogy megkérdőjelezhető Észak-Korea mint szövetséges értéke. Ugyanis Phenjan atomfegyverkezési törekvései "nukleáris revizionizmushoz" vezethetnek Dél-Koreában, sőt Japánban is, és erősíthetik az amerikai érveket a regionális rakétavédelmi rendszer kiépítése mellett, amit Kína erősen ellenez.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06