A 2010-es az utolsó válságkezelő költségvetés?

Stiglitz: ma nagyobb gondok vannak, mint a válság kirobbanásakor

Ha jól tesszük a dolgunkat, akkor ez az utolsó válságkezelő költségvetés Magyarország életében, legalábbis a mostani gazdasági válság tekintetében - mondta Bajnai Gordon kormányfő szezonnyitó parlamenti beszédében hétfőn. Az amerikai bankrendszerben viszont Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász szerint ma nagyobbak a gondok, mint a Lehman Brothers bank tavalyi csődje előtt voltak.

2009.09.14 19:32MTI

Magyarországon hétfőn kezdődött el az őszi parlamenti ülésszak, és ezzel a 2010-es költségvetés vitája. Bajnai Gordon miniszterelnök úgy fogalmazott: az őszi ülésszak kiemelt feladata a jövő évi költségvetés elfogadása, és amit eddig tettek a válságkezelésben, azt "be kell betonozni" a büdzsében. Bajnai Gordon parlamenti beszédében elmondta: a 2010-es költségvetés - amely "testre szabott és felelős" büdzsé - még sok áldozatot kér, még a válságkezelésről szól, de már a növekedésről, illetve a gyarapodásról is.

Nincs szükség nagyobb szigorra, de nem lehet többet osztani sem - tette hozzá a miniszterelnök. A kormányfő megismételte, hogy bár az új kormány öt hónapos működése alatt sikerült megakadályozni a gazdasági összeomlást, de további kemény munka kell ahhoz, hogy Magyarország megerősödjön; a válságnak nincs vége, a neheze még hátravan.

Bajnai Gordon szerint a kormány mindent megtesz azért, hogy megvédje a munkahelyeket, az állami támogatásokkal több mint 70 ezer munkahelyet lehetett megtartani, de "nem dőlhetünk hátra, a munkanélküliség továbbra is magas, sok még a tennivalónk".

Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász szerint ma nagyobbak a gondok az amerikai bankrendszerben, mint a Lehman Brothers bank tavalyi csődje előtt voltak, a hitelválság óta nem sikerült orvosolni az alapvető problémákat.

Az Egyesült Államokban és sok más országban csak még hatalmasabbakká váltak azok a bankok, amelyek túl nagyok ahhoz, hogy megengedhető lenne bukásuk - idézte Stiglitzet a Bloomberg hírszolgálat hétfőn. A neves közgazdász véleménye azt az álláspontot erősíti, amelyet Paul Volcker, az amerikai központi bank, a Fed volt elnöke korábban kifejtett: az Obama-kormánynak meg kellene kurtítani a bankok méretét.

Az AP és a GfK gazdaságkutató hétfőn ismertetett közös felméréséből is az derül ki, hogy az amerikaiak több mint kétharmada szerint nincs biztosíték egy újabb pénzügyi összeomlás bekövetkezése ellen. A megkérdezett tíz amerikaiból hét nincs meggyőződve arról, hogy a szövetségi kormány meg tudta teremteni azokat a biztosítékokat, amelyek megelőzhetnének egy újabb pénzügyi összeomlást.

A válaszolók még ennél is nagyobb aránya, 80 százaléka értékeli gyengének az amerikai gazdaság helyzetét, és a többség aggódik saját boldogulása miatt. Sok hír szólt hétfőn az Opelről: kiderült, hogy a céget megvásárló Magna várhatóan 2015-ig rendezi az Opel adósságát.

Bíztató adatok érkeztek az EU növekedési kilátásait és a német gazdaságot illetően. Az év második felére jobb növekedési kilátásokat eredményezett az Európai Unióban, hogy a második negyedév óta jelentősen javult a gazdasági helyzet, ugyanakkor összességében még mindig a GDP tavasszal előre jelzett 4 százalékos csökkenése várható az idei évre - jósolta hétfőn kiadott előrejelzésében az Európai Bizottság.

A munkaerőpiac azonban továbbra is törékeny állapotban van: az euróövezetben 1,8 százalékkal, a 27 tagú unióban pedig 1,9 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva - jelentette hétfőn az Eurostat.

A létszámcsökkentés egyebek mellett a feldolgozó-, az építőipart, a pénzügyi szolgáltatásokat, a mezőgazdaságot, a kereskedelmet, a közlekedést érintette leginkább. A német gazdaság a korábban jelzettnél kisebb mértékben esik vissza az idén a világgazdasági stabilizálódása miatt, de a gazdasági javulás üteme még túl gyenge ahhoz, hogy önfenntartó folyamattá válhasson - írja a német IMK gazdaságkutató intézet jelentésében.

Az IMK számításai szerint az idei GDP-visszaesés mindössze 5,2 százalékos lesz a még júliusban jelzett 6,5 százalék helyett, jövőre pedig már 0,5 százalékos növekedésre lehet számítani, szemben az előző becslésben jelzett 0,4 százalékos visszaeséssel.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.