Teljesíthetők a magyar hiánycélok

3 százalékos szint közelébe szorítható Magyarország deficitje jövőre

Egyetértettek az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei keddi brüsszeli találkozójukon az Európai Bizottságnak azzal az értékelésével, hogy a magyar konvergenciaprogramban lefektetett hiánycsökkentési célok teljesíthetők, és Magyarország deficitje jövőre a hazai össztermékhez képest 3 százalékos szint közelébe szorítható.

2008.02.12 19:37MTI

A miniszterek tizenegy EU-tagállam stabilitási, illetve konvergenciaprogramját tekintették át, az Európai Bizottság múlt hónapban kiadott értékelései alapján. Mint Andrej Bajuk szlovén pénzügyminiszter és Joaquín Almunia pénzügyi biztos az ülést követően elmondta, a tanács osztja a bizottságnak azt a véleményét, hogy a magyar célok tarthatóak, ugyanakkor még mindig számos kockázatra kell ügyelni. Az értékelés szerint idén magasabb növekedéssel és alacsonyabb inflációval is lehet számolni Magyarországon.

Veres János pénzügyminiszter sajtótájékoztatóján azt hangoztatta: a program értékelése megerősíti azt a folyamatot, amelyet Magyarország elkezdett, és amelynek eredményei tavaly már világosan látszottak az államháztartási és a fizetésimérleg-hiány csökkenésében.

Veres János hozzászólásában felhívta az uniós miniszterek figyelmét arra, hogy a szövegben szereplő makrogazdasági és költségvetési kockázatokra kellő garanciát jelent az idén és jövőre tervezett tartalékok nagysága. Ez akár még a nemzetközi piacok esetleges kedvezőtlen hatásának kompenzálására is elég.

Szólt arról is, hogy az átmeneti időszakban a versenyképesség növelésének jegyében van lehetőség arra, hogy csökkentsék az adóterheket. Jövőre már a konvergenciaprogram is számol adócsökkentéssel, ennek lehetőségét a mostani értékelés fenntartotta. Hozzátette azt is, hogy a többletbevételből Magyarország a szerkezeti reformjait támogatta, márpedig ezt Brüsszel is elfogadhatónak tartja.

- Két tételről van szó - fejtette ki a sajtótájékoztatón. - Az egyik az egészségügyi intézmények átalakítását szolgáló 25 milliárd forintos, pályázat útján kifizetett összeg, a másik pedig a 60 milliárd forintos, MÁV-szerkezetátalakítást javító forrás. Mindkettő a megkezdett strukturális reform folytatását megalapozó döntés volt.

Veres János megerősítette azt is: a gazdaság "fehéredéséből" származó többletbevétel döntő részét az adó- és járulékfizetőknek kívánja visszaadni, egy kisebb részét pedig döntően oktatásfejlesztésre, a jövő megalapozására kívánja fordítani.

Részletezte a miniszter a tanács előtt azt is, hogy a növekedéssel kapcsolatos számok milyen belső összetételből adódnak. Jelezte: elsősorban a közösségi fogyasztás, az állami bevétel csökkenése okozta az alacsony növekedési ütemet, de ilyen csökkenéssel idén már nem lehet számolni, jövőre pedig már 4 százalék körüli gazdasági növekedésre számítanak. Különvélemény Magyarországról az ülésen nem hangzott el - emelte ki Veres János.

Almunia ugyanakkor a 2009-es hiánycél teljesítésével kapcsolatban azt is megemlítette, hogy ez esetben Magyarországgal szemben befejezhető lesz a túlzott deficit miatt folyó eljárás. A miniszteri tanács a bizottság ajánlását elfogadva felkérte Magyarországot, hogy szigorúan hajtsa végre a 2008-as költségvetést, a terveknek megfelelően tegye meg a megfelelő lépéseket a túlzott hiány szükség esetén további intézkedések révén történő kiigazítására 2009-ig, a vártnál nagyobb bevételeket fordítsa a hiány további csökkentésére, tartósan szorítsa vissza a kiadásokat (a költségvetési szabályok fejlesztésének és az intézmények erősítésének folytatásával és a közigazgatás, az egészségügy és az oktatási rendszer területén bejelentett további karcsúsítási intézkedések végrehajtásával), továbbá az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága érdekében folytassa a nyugdíjrendszer reformját.

Veres János kérdésekre válaszolva azt is elmondta, hogy a márciusban tartandó népszavazásnak nem lesznek költségvetési következményei. - Amely három kérdés szerepel a népszavazáson, ... nem költségvetési kérdés - mondta. - Azon intézmények, szolgáltatók, amelyek eddig ebből bevételhez jutottak, a bevételt 2009. január elsejétől nem fogják megkapni. ... A költségvetés nem fogja pótolni...a vizitdíjból, kórházi díjból és tandíjból származó bevételt, ha a szükséges többség a népszavazás keretében leszavazza. Nem gondolkodunk abban, hogy bármifajta konvergenciaprogram-módosítást, járulékemelést, adóemelést csináljunk azért, mert ebből a bevételből nem folyik be valakinek a bevétele.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.