Az Unió is támogatta
7,7 milliárdból épül hulladéktároló Polgárdiban
Hat megye 169 településén, 680 ezer ember életkörülményeit javító hulladékgazdálkodási beruházás valósul meg több mint 7,7 milliárd forintból, 100 százalékos európai uniós és hazai támogatással; a projektindító ünnepséget Molnár Csaba kancellária miniszter részvételével szerdán tartották Polgárdiban, a társulás gesztor településén.
2009.08.05 18:59MTIA Bács-Kiskun, Fejér, Komárom-Esztergom, Pest, Tolna és Veszprém megye 169 településének összefogásával létrejött Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 83 hulladéklerakó rekultivációját végzi el.
A rekultiváció összköltségének 85 százalékát az Európai Unió, 15 százalékát társfinanszírozásban, a hazai központi költségvetés biztosítja, az önkormányzatoknak nem kell saját forrást biztosítaniuk hozzá.
A rekultiváció a meglevő és bezárt hulladéklerakók tájba illesztését, megfelelő szigetelését, a vízbázisok és a talaj védelmét jelenti.
A beruházás keretében a 83 hulladéklerakóból 12-öt felszámolnak, 69-et lezárnak, s kettő tájba illesztését valósítják meg.
A KEOP "települési szilárdhulladék-lerakókat érintő térségi szintű rekultivációs programok elvégzése" című konstrukción belül az országban elsőként a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás területén indulnak meg a kivitelezési munkák.
A projektindító ünnepségen Molnár Csaba kancellária miniszter hangsúlyozta: a 2007-2013 közötti európai uniós tervezési időszakban evidencia volt, hogy Magyarországon a környezeti, energetikai programokra kell "talán" a legtöbb pénzt költeni.
Ennek eredményeként a Környezet és Energetikai Operatív Programon belül ebben a hétéves fejlesztési ciklusban jóval több, mint 1000 milliárd forint van erre a célra, az élhető, tiszta, egészséges környezet megteremtésére, s az ahhoz szükséges fejlesztések megvalósítására.
A programoknak az egyik legfontosabb részeleme a települési szilárd lakossági hulladék elhelyezése, illetve a hulladéklerakók rekultivációja.
Ez nagyon fontos, a feltárt hazai szilárd hulladéklerakók jelentős része ugyanis vagy felhagyott, lezárt, vagy nincs megfelelően rekultivált állapotban, amit "nem lehet így hagyni", mert ez az állapot veszélyezteti a természetes élővizeket, jelentően növeli a környezetterhelést és élhetetlenné teszi a környezetet.
A szükséges programok elvégzésére 2009- 2010-ben 20 milliárd forint áll rendelkezésre - mondta a kancellária miniszter.
Hozzátette: középtávú cél, hogy 2015 végére a hulladékrakók jelentős részének, 1500-nak a rekultiválása történjen meg.
A társulási formában megvalósuló Közép- Duna vidéki projektet páratlannak nevezte, mivel az tömöríti a legtöbb települést, abban érintett a legtöbb megye, s a legtöbb ember, s az kapta a legnagyobb mértékű támogatást.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06