Több állami cégnél megszüntetik az igazgatóságot
További 35 milliót takarítanának meg a tiszteletdíjakon
35,29 m Ft-tal tovább csökkentik az állami tulajdonú cégeknél a tiszteletdíjakra fordított összeget a vagyongazdálkodási tanács döntése alapján.
2009.07.23 12:12MTIJúlius elsejétől további havi 35,29 millió forinttal csökkentik az állami tulajdonú cégeknél a tiszteletdíjak kifizetésére fordított összeget a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács döntése alapján - közölte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) csütörtökön.
A Tanács az állami társaságok igazgatósági és felügyelő bizottsági tagjainak létszámcsökkentéséről döntött a szerdai ülésén, amiről az NVT pr ügynöksége szerdán tájékoztatta az MTI-t, megjegyezve, hogy a részletekről csütörtökön adnak információt. Az MNV közleménye megjegyzi, hogy a tiszteletdíjak 2008-ban végrehajtott 10 százalékos csökkentése már eddig is 31,51 millió forint megtakarítást jelent havonta.
A közlemény emlékeztet arra, hogy 2009. május 15-én 149 többségi állami tulajdonú társaságban 1.108 fő - igazgatótanácsi, felügyelőbizottsági tag és elnök - havi tiszteletdíja összesen bruttó 121,15 millió forint volt. A Tanács a szerdai döntésével 11 állami cégnél megszüntette az igazgatóságot, amelynek jogait ezentúl a vezérigazgató gyakorolja.
Ezzel a döntéssel 48 fővel csökken a tisztségviselők létszáma. Összesen 41 társaságot érint a vagyontörvénynek az a rendelkezése, amely szerint az állami tulajdonú cégek igazgatósági létszáma nem lehet több hét főnél. Az ezt végrehajtó intézkedések 102 fővel csökkentették a tisztségviselők számát. A testületi tagok száma összességében 182 fővel csökkent az 1.108 fős létszámhoz viszonyítva. A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács április 22-én határozatban rendelte el az MNV Zrt.-hez tartozó társaságok igazgatósági és felügyelő bizottságaiban tisztséget viselők tiszteletdíjának 50 százalékos csökkentését.
A tanács felkérte az MNV portfoliójába tartozó társaságokat, hogy a leányvállalataiknál is érvényesítsék a díjcsökkentést. A cégeket az értékesítés nettó árbevétele szerint három csoportba sorolták, és ennek megfelelően korlátozták a testületek lehetséges létszámát. Az NVT április 29-én pedig azt rendelte el, hogy az új első számú vezetői munkaköröknél a havi személyi alapbér egyetlen esetben sem haladhatja meg a kétmillió forintot.