Szupersiker vagy súlyos hiba?

Háromszoros a túljegyzés a magyar eurokötvényre!

A válság kitörése óta először, az eredetileg tervezett 500 millió euróhoz képest hatszoros, a végleges 1 milliárd eurós névértékhez képest háromszoros túljegyzés mellett bocsátott ki a magyar állam eurokötvényt; a csütörtökön meghirdetett, pénteken lezárult jegyzés magyar és londoni elemzők szerint sikeres volt. Közel háromszoros volt a túljegyzés

2009.07.17 17:25MTI

A magyar állam csütörtökön meghirdetett, 6,75 százalékos éves kamatú, ötéves kötvényére 2,9 milliárd euró értékben érkezett jegyzés. Az egymilliárd eurós kötvényt pénteken 99,835 százalékos kibocsátási  áron, a hasonló futamidejű eurókamatcsere-hozam (mid-swaps) fölött 3,95 százalékponttal, a hasonló futamidejű német államkötvény felett 4,325 százalékponttal árazták.

Londoni elemzők szerint is szupersiker

Londoni elemzők "szupersikernek" nevezték a kötvénykibocsátást. Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság feltörekvő piacokért felelős főközgazdásza az MTI-nek azt mondta: a kibocsátás sikeréhez az általános kockázatvállalási készség erősödése mellet hozzájárult, hogy Magyarország egyike azon néhány országnak, amelyek a válság közepette is költségvetésük rendbetételén dolgoznak.

A hosszú lejáratú szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzattal egyező, közepes befektetői "BBB" osztályzatot adott a kötvényre a Fitch Ratings, amely szerint teljesíthető az idei magyar központi deficitcél. A legnagyobb európai hitelminősítő a kötvény osztályzásához fűzött londoni elemzésében azt írta: azzal, hogy Magyarország tavaly június óta - és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetésével nyújtott 20 milliárd eurós pénzügyi védőcsomag összeállítása után - most először visszatért az eurokötvénypiacra, bővülnek finanszírozási lehetőségei, és ez fontos lépés afelé, hogy az ország a későbbiekben már ne szoruljon hivatalos nemzetközi intézményi támogatásra.

Nő a piaci bizalom az ország iránt?

Az MTI által megkeresett magyar elemzők szintén sikeresnek értékelték a kibocsátást, bár felhívták a figyelmet arra, hogy a kötvény hozamfelára mintegy négyszerese annak, amennyiért Magyarország a válság előtt devizahitelhez jutott. Ezzel együtt úgy vélték, a kibocsátás fontos lépés afelé, hogy Magyarország újra piaci alapon finanszírozhassa adósságát, és azt jelzi, hogy nő a piaci bizalom az ország iránt.

A magyar elemzők szerint a sikeres kibocsátás egyszerre köszönhető annak, hogy kedvező a kormány államháztartási kiigazítási programjának külföldi megítélése, valamint annak, hogy növekvőben van a nemzetközi befektetők kockázatvállalási hajlandósága.

Búzás László, az Államadósság Kezelő Központ üzleti vezérigazgató-helyettese az MTI-nek elmondta: míg a korábbi kötvények 60 százalékát bankok, főleg németek vették meg, a mostani 75 százalékát alapkezelők. A bankok aránya csupán 13 százalék, 4-4 százalékot pedig fedezeti alapok (hedge fundok), illetve biztosítók vásároltak. A földrajzi rangsor is változott, a vevők 31 százaléka brit, utánuk az egyesült államokbeli befektetők következnek 25 százalékkal, majd a németek és az egyéb eurózóna tagok 16-16 százalékkal, és a közép-európai vásárlók 8 százalékkal.

Oszkó Péter pénzügyminiszter MTI-nek adott nyilatkozatában úgy vélte, a kötvénykibocsátás sikere azt jelzi, hogy Magyarország visszanyerte hitelességét, visszaszerezte a külföldi nagybefektetők korábban elvesztett bizalmát.

A Fidesz szerint súlyos hiba volt a kibocsátás

Magyarország régen nem vett már fel ilyen drágán hitelt, mint most, az eurokötvény kibocsátása súlyos hiba volt - nyilatkozta Varga Mihály, a költségvetési bizottság elnöke, a Fidesz alelnöke pénteken.

"Épeszű ember egy ilyen hitelfelvétel után nem ünnepli magát" - fogalmazott a politikus, hozzátéve: "Bajnai Gordon öntömjénezését a kánikulai melegnek tudjuk be". Varga Mihály szerint az eurokötvény kibocsátásával Magyarország "méregdrágán" vett fel hitelt.

A Fidesz politikusa szerint a kormány "presztízskérdést" csinált abból, hogy a piacról vegyen fel hitelt, "kerül, amibe kerül". Varga Mihály hangsúlyozta: nem a magyar kormány lépései állították helyre a piaci bizalmat, hanem a nemzetközi helyzet fordult kedvezőbbre.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.