Elkészültek az építtetői fedezetkezelés szabályai
Nagyon szigorú szabályozás jön az építkezésekre
Ha az építtető nem biztosítja a projektszerződés szerinti fedezetét, a kivitelező 30 napra felfüggesztheti a munkát, és ha ez idő alatt sem kapja meg a pénzt a fedezetkezelő, elállhat a szerződéstől, követelheti a költségei megtérítését.
2009.07.06 08:18MTIA Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumban készült kormányrendelet-tervezet több jogszabályt módosít azzal a céllal, hogy segítse az építési beruházásokat. Az építőipari kivitelezésről szóló kormányrendeletbe kerülnek be a fedezetkezelőtől szóló részletszabályok. A parlament által nemrégiben módosított építési törvény ugyan is a fedezetkezelőt - mint jogintézményt - megteremti ugyan, de a működésének szabályozását a kormányra bízza.
Az építtetői fedezetkezelő az építtető és a vállalkozó kivitelező között létrejött építési szerződés mindkét fél általi teljesítését biztosítja. Kötelező fedezetkezelést alkalmazni a közbeszerzéseknél, továbbá azoknál a privát építési beruházásoknál, amelyek elérik a közösségi értékhatárt. Ez jelenleg 5 millió 150 ezer euró - mintegy 1,3 milliárd forint. Az első esetben a Magyar államkincstár, míg a másodikban vagy a kincstár, vagy pedig a hitelintézeti törvény szerint üzletszerű letétkezelést pénzügyi szolgáltatásként végezni jogosult szervezet lehet fedezetkezelő. A fedezetkezelést szerződésbe kell foglalni, a fedezetkezelő külön számlán tartja a kivitelezés ellenértékét, amely saját erő, hitel, valamint pályázati támogatás lehet. A hitelt hitelígérvénnyel, a pályázati támogatást döntéssel kell igazolni. Nem kell a teljes összegnek a számlán lennie, de a következő részteljesítésnek rendelkezésre kell állnia.
Ha az építtető nem biztosítja a projekt szerződés szerinti fedezetét, akkor a kivitelező 30 napra felfüggesztheti a munkát, és ha ezen idő alatt sem kapja meg a pénzt a fedezetkezelő, akkor a kivitelező elállhat a szerződéstől, majd követelheti a költségei megtérítését. A benyújtott számlát a fedezetkezelő átadja a műszaki ellenőrnek, aki 10 munkanapon belül igazolja a teljesítést. Ha lejár a 10 nap, és a műszaki ellenőr nem jelez, akkor a számlát elfogadottnak kell tekinteni, és az összeget a fedezetkezelő kifizeti. Az alvállalkozókról elektronikus nyilvántartás készül, a fedezetkezelő 30 napra felfüggeszti a kifizetését a fővállalkozónak, ha az alvállalkozója felé lejárt, ki nem fizetett tartozása van.
Ha a fővállalkozó és az alvállalkozó vitatja a teljesítést, akkor a vita lezárultáig visszatartja a kifizetést a fedezetkezelő. Ugyancsak visszatartja a fedezetkezelő a garanciális biztosíték összegét. Ha a vállalkozó nem kapta meg a neki járó teljes összeget, akkor a fedezetkezelő ennek erejéig jelzálogjogot jegyeztet be az építtető ingatlanára.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06