A lakások többsége eladhatatlanná válik

Teljesen leállhat a lakáspiac

Júliustól átalakul az eddigi lakástámogatási rendszer, amelynek legtöbb elemét néhány kivételtől eltekintve meg is szüntetik. A kormány mintegy 170 milliárd forintos megtakarítást remél az intézkedéstől.

2009.07.01 09:47ma.hu

A támogatási rendszer megszüntetése alapvetően érinti mind az új, mind a régi ingatlanok értékesítését, lakásfejlesztők szerint pedig az új feltételek szerint  már nem vállalható új projektek indítása.

"A lakástámogatási rendszer - benne a fejlesztői kamattámogatás - megszűnése, a hitelkondíciók változása és az infláció összességében mintegy 15 százalékos négyzetméterár-emelkedést eredményezhet elméletben, azonban a keresleti oldal összeomlásával ez úgysem érvényesíthető" - mondta a Napi Gazdaságnak Varjasné Székely Éva, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének (Malosz) elnöke.
Többek között a maximum 15 millió forintos vételárú,magánszemélyeknek értékesíthető lakások után lehetett igénybe venni  a kamattámogatást, ami miatt a fejlesztők figyelmét is ráirányította erre az ingatlan kategóriára,   ám a támogatási rendszer megszüntetése éppen e vásárlói réteget szorítja ki a piacról. Ők azok, akiknek mind a szocpol, mind a támogatott hitel pótolhatatlan forrást jelentett a vásárlásnál - tette hozzá a Malosz elnöke.
A lakásépítésben korábban élenjáró Ferencvárosban egyetlen lakásprojekt sincs már engedélyezés alatt.

Az új feltételeket ugyanis a fejlesztők nem vállalják, a munkahelyek elvesztésének árnyékában pedig a vevők sem merik elkötelezni magukat. A finanszírozás drágulása, az előértékesítési arány, az elvárt önerő növekedése és a támogatások megszűnése nyomán növekvő terhek új együttműködési formák felé mozdítják a piaci szereplőket - mondja Varjasné, aki úgy tudja: akad olyan beruházó, aki lakással fizetné ki az alvállalkozóit. Az elnök nem tapasztalt vásárlási rohamot a támogatások megszűnése előtti utolsó hetekben, annak ugyanis gátat szabott a szűk kínálat és a hitelekhez szükséges megemelt önerő miatti kevés vevői saját forrás.

Rövid távon különösen a feszített finanszírozású lakásprojekteket lassíthatja vagy állíthatja le a projektfinanszírozási hitelek megszűnő kamattámogatása - véli Petz Raymund, a GKI elemzője, aki szerint erősödik az előfinanszírozás iránti igény. Ezzel együtt a már futó lakásépítéseknél a beruházók akár nagyobb áldozatok árán is törekszenek a befejezésre. Hosszabb távon azonban az új projektek indítását hátrányosan befolyásolja a támogatási rendszer megszüntetése, a romló feltételek mellett egyre kevesebben vágnak bele az építésbe - mondta el az elemző a Napi Gazdaságnak

Július 1-jétől megszűnő elemek:

- teljes összegű lakásépítési és lakásvásárlási kedvezmény; a megelőlegezett kedvezmény; a fele összegű építési, vásárlási, bővítési kedvezmény (félszocpol); fiatalok otthonteremtési támogatása;
- értékesítés, bérbeadás céljára lakást építő vállalkozások által felvehető hitel; - kiegészítő kamattámogatású lakáshitel; jelzáloglevél-kamattámogatású lakáshitel;
- lakás-akadálymentesítési támogatás;
- vízi közmű kamattámogatás;
- társasházi, lakásszövetkezeti épületek közös részeinek felújítására felvehető kamattámogatott hitel;
- pályázati módon működtetett támogatási formák;
- fészekrakó hitel.
Forrás: Kormányszóvivői Iroda

A kamattámogatás feltételei októbertől:

- az igénylő legfeljebb 35 éves
- a két vagy több gyermeket nevelő legfeljebb 45 éves
- a házastársnak, élettársnak, gyermeknek nincs másik lakása
Forrás: Kormányszóvivői Iroda

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.