Inkább otthon marad a magyar

Csökkent a turizmus Nyugat-Dunántúlon az első négy hónapban

A Nyugat-Dunántúli régió kereskedelmi szálláshelyeinek látogatottsága elsősorban a belföldi érdeklődés hanyatlása miatt csökkent: az első négy hónapban összességében 2,7 százalékkal kevesebb vendég kereste fel a régiót, mint egy évvel korábban, és 2,4 százalékkal kevesebb éjszakát töltött el - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Statisztikai Tükör című kiadványából.

2009.06.27 09:05MTI

A forgalom áprilisban már mindkét relációban nőtt, ez azonban nem tudta ellensúlyozni a február–márciusi visszaesést. Az első négy hónapban a régióba külföldről 1,4 százalékkal többen, belföldről 4,9 százalékkal kevesebben érkeztek. Az eltöltött éjszakák száma mindkét vendégkörnél csökkent, a külföldieknél 0,6 százalékkal, a belföldieknél 3,8 százalékkal. Az átlagos tartózkodási idő 0,4 százalékkal, 2,9 éjszakára nőtt.

A vendégéjszakákat figyelembe véve a régió idegenforgalmának 45,5 százalékát a négycsillagos szállodák realizálták. Emellett a háromcsillagos szállodákban, valamint a gyógyszállókban eltöltött éjszakák száma jelentős, előbbi 29,6 százalékkal, utóbbi 39,1 százalékkal részesedett. A szállástípusok közül az öt- és kétcsillagos szállodák, valamint a gyógyszállók kivételével mindenütt csökkenés következett be. A vendégéjszakák száma kiemelkedően, 44,3 százalékkal nőtt az ötcsillagos hotelekben, ezen belül a belföldi vendégek érdeklődése növekedett jobban. Továbbra is Németország, Ausztria és Csehország a legfontosabb idegenforgalmi partner, közülük azonban a németek jóval kevesebben látogattak a régióba.

Az osztrák vendégek száma kismértékben, a cseheké viszont jelentősen, hattizeddel nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Számottevően többen érkeztek Szlovákiából és Oroszországból is, a román és a svájci érdeklődés azonban csökkent tavaly óta. Az átlagos tartózkodási időt tekintve a németek, a svájciak és az oroszok maradtak a legtovább a szálláshelyeken, átlagosan 6,1, illetve 5,9 napig. Január-áprilisban a nyugat-dunántúli kereskedelmi szálláshelyek bevétele 12,564 milliárd forintot tett ki, amely 1,3 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. Ebből Győr-Moson-Sopron megye 21,8, Vas 29, míg Zala 49,2 százalékkal részesedett. A bevételek 47,5 százalékát a szállásdíjak, míg 52,5 százalékát az egyéb bevételek és wellnesz szolgáltatások tették ki. A kevesebb belföldi vendég ellenére az üdülési csekkek felhasználása nőtt az első négy hónapban, Nyugat-Dunántúlon a beváltott csekkek értéke a belföldi bruttó szállásdíj 40,8 százalékát tette ki.

Az arány Zala megyében ennél magasabb volt, 47,2 százalék, míg Győr-Moson-Sopron megyében 40,5 százalékot tett ki. Vas megyében a legalacsonyabb a beváltott üdülési csekkek hányada a belföldi bruttó szállásdíjból, mindössze 31,7 százalék, de értékük 30,8 százalékkal nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek férőhely-kihasználtsága a szezonális keresletből adódóan alacsonyabb. Nyugat-Dunántúlon az előző év azonos időszakához hasonlítva a kapacitáslekötés stagnált, 23,6 százalékos volt. Zala megyében ennél valamivel magasabb 26,9 százalékos, Győr-Moson-Sopron megyében ezzel szemben a tavaly ilyenkorinál jóval kisebb 20,1 százalékos kihasználtsággal működtek a szálláshelyek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.