Emelkedik az áfa és a jövedéki adó is
Általános drágulás és 300 forint feletti benzinár várható az adóemelések miatt
25 százalékra emelkedik az áfa július elsejével, valamint nő az üzemanyagok, az alkoholtartalmú italok és a cigaretta jövedéki adója, az üzemanyagoknál megszűnik a biotartalom szerinti adódifferenciálás.
2009.06.22 10:45ma.hu/MTIAz áfa kulcs emelkedése alól kivételt képeznek a tej és a tejtermékek, az ízesített tej, a gabona, a liszt, a keményítő vagy tej felhasználásával készült termékek, továbbá a távhőszolgáltatás, ezek esetében az adókulcs 18 százalék lesz. A távhőszolgáltatás adókulcsa azonban előbb július 1-jétől 25 százalékra emelkedik, leghamarabb augusztus 1-jétől lesz 18 százalék, ugyanis a távhő kedvezményes áfakulcs alá sorolását az Európai Bizottságnak előzetesen engedélyeznie kell.
300 forint feletti benzinár
A benzin literenkénti jövedéki adója 103,5 forintról 109 forintra nő, míg a gázolajé 85 forintról 90,5 forintra, azaz mindkét üzemanyag esetében 5,5 forinttal emelkedik a kiskereskedelmi ár. Az áfa 5 százalékpontos, 20-ról 25 százalékra történő növelése esetében ennél nehezebb kiszámolni a változást, mivel szinte benzinkutanként változik a kiskereskedelmi ár, s így az áfa abszolút összeghatása is más. Egy elvi kalkuláció szerint 282 forintos benzinárnál 47 forintról 60,1 forintra nő az áfa, míg 259 forintos gázolajárnál 43,2 forintról 55,4 forintra emelkedik.
A 300 forint fölötti üzemanyagár nem ismeretlen a magyar autósok előtt, hiszen tavaly június közepén történelmi csúcson voltak az üzemanyag árak, s egy liter benzin 317 forintba, míg egy liter gázolja 335 forintba került. A történelmi csúcs után szinte folyamatosan csökkent mindkét kiskereskedelmi átlagár. Január elején egy liter benzinért átlagosan 235 forintot, míg ugyanennyi gázolajért 246 forintot kellett fizetni.
Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója korábban az MTI-nek elmondta, a Molnak a júliusi áfa- és jövedékiadó-emelést maradéktalanul érvényesítenie kell az áraiban, ugyanúgy, mint korábban az áfacsökkentést, mert ha nem így tenne, akkor korlátozná a versenyt. Hozzátette, ezek a Mol által nem befolyásolható tényezők.

Az adóemelés nem hat jelentősen az élelmiszerek árára
Az áfakulcsok változása összesen 3,5 százalékos áremelkedést jelentene az élelmiszereknél, ha az éves szinten érvényesülne - mondta Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója az MTI-nek. Hozzátette: az áfaemelés - a keresleti korlátot is figyelembe véve - várhatóan csak egy százalékkal emeli a fogyasztói árakat az élelmiszereknél.
A kereskedelmi láncok is csak kisebb drágulással számolnak
Hackl Mónika a Tesco szóvivője kiemelte: számos terméknél megpróbálják az áfa emelése előtti szinten tartani az árakat, így azok általában nem emelkednek az adóemelés előttinél magasabb szintre. Hozzátette: a forgalom csökkenése az 5 százalékos áfaemelésnél várhatóan kisebb lesz, ez azonban az egyes termékek piacán változhat.
Fodor Attila, a CBA áruházlánc kommunikációs vezetője az MTI-nek elmondta: több termék beszállítóival is egyeztetnek az árak csökkentéséről, annak érdekében, hogy ne a fogyasztók viseljék teljes mértékben az áfa emelés hatásait. Ennek eredményeként a CBA áruházaiban is lesz számos olyan termék, amelynek ára nem emelkedik az áfa emelés mértékével - fűzte hozzá. A kommunikációs vezető hangsúlyozta: elsősorban az alapvető élelmiszerek árát nem kívánják jelentősen emelni, mivel az áfaemelés leginkább a legkisebb jövedelemből élőket terheli.
Csaknem 40 forinttal nőhet egy doboz cigaretta ára az adóemelés miatt
A legnépszerűbb termékkategóriába tartozó cigarettáknál mintegy 37 forinttal nő egy doboz ára a július elsejével életbe lépő áfa- és jövedéki adóemelés miatt - mondta Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség (MDSZ) elnöke az MTI-nek. Elmondta: ez év július elsejével 5 százalékponttal emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója, így a tételes adó az 1.000 szálankénti 8.265 forintról 8.405 forintra nő, míg a százalékos adó 28,3 százalék marad.
A jövedéki adó emeléséhez társul még az 5 százalékpontos áfaemelés, így a dohánytermékek adója összesen mintegy 10 százalékponttal nő július elsejétől - mondta Patai András. Hozzátette, hogy az Országgyűlés előtt lévő tervezet szerint 2010. január elsejétől további 10 százalékponttal nő ez az adóteher.
Az egyik neve elhallgatását kérő gyártó cég képviselője úgy látja, hogy a jövedéki adó emelésének két következménye lesz. Egyrészt tovább szűkül a piac, másrészt a vásárlók az alacsonyabb árú termékeket keresik majd.
A szeszesital-értékesítésben nehezen jósolható a piaci hatás
A szakemberek nem tartják pontosan kiszámíthatónak a szeszesital-piacon az áfa és a jövedéki adó emelésének hatását az árakra és a forgalomra.
A boroknál a hatás elenyésző lehet. Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára az MTI-nek nyilatkozva úgy fogalmazott: önmagában a borforgalmazásban az áfaemelés nem jelent nagyobb gondot. Ez nem lesz lényeges hatással az árakra. Azt viszont már sérelmezte, hogy a kereskedők úgy mond le akarják nyeletni az áfát az termelőkkel. A jövedéki adó emelése csak a pezsgő esetében jelent jelentősebb tételt. Ez utóbbi árunál esetleg ez már a fogyasztói árakban is érzékelhető lesz - tette hozzá.
Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója viszont arról beszélt, hogy az áfa- és a jövedéki adóemelése együttesen mintegy 10,7 százalékos áremelkedést okoz ebben a termékkörben. Ezt a gyártók már nem tudják kigazdálkodni, várhatóan fogyasztói áremelésre kényszerülnek. Mindehhez társul, hogy a jövedéki adó várhatóan a jövő év elején ismét emelkedik. Ez ismételt áremelést jelenthet.
Ezzel ellentétes véleményt fejtett ki Piros László, Pálinka Nemzeti Tanács alelnöke, szerinte sem az áfa-, sem a jövedéki adóemelés nem befolyásolja érdemben a magyar pálinkák árát. Több új főzde is most kezdte meg működését, ami a kínálat bővülését jelenti. Mindez pedig árversenyt eredményez, ami köztudottan árletörő hatású, így az adóemelésnél is nagy az esély, hogy azt nem érvémnyesítik a fogyasztói árakban.