Kóka meggyőzte Obamáékat

A Nabucco-projekt nem egy Oroszország-ellenes projekt

Washingtonban értik, hogy a Nabucco-projekt kérdését meg kell oldani - mondta Kóka János, az Országgyűlés Nabucco-bizottságának elnöke, akit az amerikai energetikai minisztériumban csütörtökön arról biztosítottak, hogy a tárca az elődjéhez hasonlóan erőteljesen támogatja a projektet.

2009.05.15 08:43MTI

A minisztérium elkötelezett, hogy kiemelt energiapolitikai projektként kezelje a gázvezeték tervét - mondta a liberális politikus. Megjegyezte viszont, hogy az Obama-kormány támogató állásfoglalása csak szükséges, de nem elégséges feltétele a projekt megvalósulásának, még kérdés, hogy ez a támogatás milyen tartalommal telik meg. Kifejtette, ígéretet kapott a munka folytatására, arra, hogy a kormányközi szerződés június 25-i aláírása után folytatni lehet a tárgyalásokat.

"Teljes gőzzel indulhat az építkezés előkészítése, a finanszírozás megszervezése, és ebben lesz ismét az Egyesült Államoknak nagyon nagy szerepe" - szögezte le. "Világossá tettem mindenki számára, és ebben egyetértés volt, hogy ez nem egy Oroszország-ellenes projekt" - válaszolta az MTI azon kérdésére, hogy nem veszélyezteti-e a Nabucco-együttműködést az Obama-kormány azon deklarált szándéka, hogy újraindítja kapcsolatait Oroszországgal.

Úgy fogalmazott, hogy a projekt nemzetközi konfliktus-dimenzióját enyhíteni kell. Meg kell mutatni, hogy Oroszország meghatározó energiaszállító partnere marad az EU-nak, hiszen az általa szállított 150 milliárd köbmétert nem fogja érinteni a Nabuccóban érkező 30 milliárd köbméter gáz. Kóka János a Cato Intézetben kutatók előtt kifejtette: a Nabucco magánvállalkozás, de az azt körülvevő kockázatok politikai, elsősorban biztonságpolitikai természetűek.

Szerinte "nem túlzás a NATO keretein belül keresni támogatókat ahhoz, hogy Magyarország energiabiztonsága a helyére kerüljön", s ebben kiemelt politikai szerepe van a világ szuperhatalmának, az Egyesült Államoknak. Elmondta, gazdaságilag az a cél, hogy amerikai ellenőrzés alatt lévő nemzetközi pénzügyi szervezetek pénzt fektethessenek be a Nabuccóba. A 8 milliárd euró összköltségű gázvezeték építése ugyanis csak úgy kezdődhet el, ha a részt vevő vállalatokon kívül a nemzetközi pénzintézetek elkötelezik magukat a finanszírozás mellett.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.