Elfogadták a főváros költségvetését
A büdzsét név szerinti szavazással csak az MSZP-SZDSZ-képviselők fogadták el
A Fővárosi Közgyűlés elfogadta a fővárosi önkormányzat ez évi 531,7 milliárd főösszegű, és 46,9 milliárd hiányt tartalmazó költségvetését csütörtöki rendkívüli ülésén.
2009.05.14 14:24MTI, Fotó: MTITöbb mint két hónapos csúszás után csütörtökön elfogadhatják a Fővárosi Önkormányzat ez évi költségvetését, mivel a Fővárosi Közgyűlés létszáma teljessé válik - közölte Demszky Gábor szerdán újságírók előtt. A beruházások és a működtetés szempontjából egyaránt rendkívül fontos a büdzsé elfogadása. Ezáltal nagyobb sebességi fokozatba kapcsolhatnak, gyorsabbá válhatnak a fejlesztések - mondta a főpolgármester.
Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes hozzáfűzte: az 532 milliárd forintos, feszített költségvetésben 204 milliárd új beszerzés és 32 milliárd felújítás, valamint csaknem 34 milliárd új hitelfelvétel szerepel. Az uniós fejlesztésekhez a jövőben is új hitelt kell felvenni - jegyezte meg. Hozzátette, hogy jövőre konkrét fiskális reformot készítenek elő. A költségvetés elfogadására azáltal nyílik lehetőség, hogy leteszi esküjét Kivágó Iván Györgyné, aki a február óta előzetes letartóztatásban lévő, s a mandátumáról nemrég lemondott Hunvald György helyét veszi át az MSZP-frakcióban.
Az új képviselővel ismét egyfős többsége lesz a közgyűlésben az MSZP-SZDSZ-koalíciónak és így az ellenzék nélkül is mindent el tudnak fogadni. A költségvetés elfogadását követően megkezdődő, illetve az ez által gyorsabban befejezhető beruházások közül a főpolgármester kiemelte a Margit híd 12,3 milliárd forintos felújítását. Az augusztustól már forgalomkorlátozással járó rekonstrukcióhoz 4,3 milliárd forintos uniós támogatást használhatnak fel.
A csepeli központi szennyvíztisztító próbaüzeme nyáron kezdődik, s jövő év augusztusától pedig már üzemszerűen működik. A 168 milliárd forintos beruházással a Budapesten keletkező szennyvíz mennyiségének több mint 90 százalékát tisztíthatják meg biológiailag. Az 1-3-as villamosvonal bővítésének 44 milliárd forintos költségéhez 33 milliárdot remélnek az uniótól. A költségvetéssel megnyílik az út a Budán tervezett milliárdos villamosfejlesztések előtt is, amelyeknek első állomása a 17-19-es vonal összekötése lesz.
Az idén 38 kilométeres útfelújítási programhoz 1 milliárd forintot biztosít a költségvetés, amelyben több milliárd forintot biztosítanak egészségügyi és oktatási fejlesztésekre, korszerűsítésekre is. Ikvai-Szabó Imre elmondta azt is, hogy a büdzsé elfogadása lehetővé teszi, hogy az állam által eddig zárolt havi 5,5 milliárd forint körüli összeghez hozzájusson az önkormányzat.