Nyomáspróbának veti alá bankrendszerét az EU
Európában is jön a "stressz teszt"
Nyomáspróbának veti alá bankrendszerét az Európai Unió, hogy megállapítsa, tagországainak pénzintézetei mennyire tudnak ellenállni a gazdasági visszaesés okozta megpróbáltatásoknak.
2009.05.12 14:22MTIBrüsszeli források keddi közlése szerint a következő hónapokban elvégzendő, őszre alighanem be is fejeződő vizsgálat célja az is, hogy megállapítsák, szükség van-e tőkepótlásra az ágazatban. Nemzetközi szervezetek és illetékesek már korábban sürgették az uniót, hogy amerikai mintára vesse alá bankjait a tömören "stressz tesztnek" nevezett vizsgálatnak.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden is kiadott egy ilyen értelmű nyilatkozatot, azzal együtt, hogy javasolta a gazdaságösztönzés folytatását jövőre is. A felzárkózó gazdaságokat sújtó valutaárfolyam-ingadozások megelőzésére is be kell vetni az EU intézményeit, az IMF szerint. Ám míg az Egyesült Államokban a bankokat egyesével vizsgálták a múlt héten lezárult kormányzati műveletben, az unióban várhatóan rendszerszintű felmérést végeznek.
Hivatalosan ugyan nem erősítették meg, de a kiszivárogtatás szerint az EU-tagországok pénzügyminiszterei is egyetértettek a nyomáspróba összehangolt elvégzésével. A tesztet a nemzeti bankfelügyeleti hatóságok végzik, de az uniós bankfelügyeleti bizottság (CEBS) ad hozzá iránymutatásokat. A CEBS már felmérte egyszer az uniós bankrendszer előtt álló kockázatokat, és arról tavasz elején tájékoztatta a pénzügyminiszteri tanácsot is.
Az uniós bizottság ugyanakkor azt is értésre adta, hogy a bankrendszer tőkeigényének felmérését nemzeti hatáskörbe tartozónak tartja, nem pedig uniós illetékességnek.