Magyarország minden, csak jó befektetés nem?

Nagyon lecsúsztunk: "markáns adósminőség-romlás" tapasztalható az S&P szerint

"Markánsan romlottak" az elmúlt hat hónapban a felzárkózó piaci szuverén adósok hitelminősítési alapmutatói, áll a Standard & Poor's Londonban kiadott új, átfogó féléves elemzésében, amely Magyarország államadósság-rátájának meredek emelkedését jósolja.

2009.04.21 17:04MTI

A világ legnagyobb hitelminősítőjének kimutatása szerint a cég listáján besorolással szereplő 43 felzárkózó piaci állami adós közül az előző, tavaly ősszel kiadott térségi felmérés óta tíz kapott rosszabb osztályzatot - közülük Magyarország kétszer is -, és további tíznek a besorolási kilátása romlott. Az országcsoport tagjainak csaknem felére jelenleg leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás van érvényben az S&P nyilvántartásában.

A Standard & Poor's szerint az elmúlt fél év negatív minősítési fordulata tíz évnyi, főleg felminősítésekkel jellemzett időszaknak vetett véget a felzárkózó adósok körében.

Az S&P az elemzésben felidézi, hogy Magyarország szuverén adósbesorolását március 30-án a közepes befektetői sáv alsó szélére, "BBB mínusz"-ra gyengítette, továbbra is érvényben maradó negatív kilátással. Előzőleg novemberben romlott a magyar osztályzat ennél a hitelminősítőnél. Ha a magyar besorolás a jelenlegi szintről tovább süllyed, azzal Magyarország mint szuverén adós az S&P listáján átkerülne a befektetésre ajánlott sáv alatti, spekulatív "BB" kategóriába. Az EU-n belül jelenleg két országnak, Lettországnak és Romániának van spekulatív szuverén osztályzata.

E két országot az S&P mellett a Fitch Ratings is "BB plusz" szinten tartja nyilván. A Standard & Poor's egy másik, még múlt héten Londonban kiadott elemzésében kimutatta, hogy a "bukott angyallá" válástól veszélyeztetett legnagyobb adós a cég listáján jelenleg Magyarország, 54,80 milliárd dollárnyi, besorolással ellátott adósságállománnyal. A "bukott angyal" (fallen angel) a befektetőiből spekulatív kategóriába visszasorolt kereskedelmi és szuverén adósok megjelölése a hitelminősítői zsargonban.

A Standard & Poor's a felzárkózó térségről most kiadott új londoni elemzésében megerősítette azt az előrejelzését, hogy a magyar hazai össztermék-érték (GDP) az idén 6 százalékkal, jövőre további 1 százalékkal csökken. A hitelminősítő szerint ez megnehezíti a 2,9 százalékos GDP-arányos idei államháztartási hiánycél tartását. Az S&P ugyanakkor közölte: arra számít, hogy Bajnai Gordon kormánya tartja magát a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és a Világbank 20 milliárd eurós pénzügyi védőprogramjának feltételeihez, és a csomagnak hozzávetőleg a felét az idén lehívja.

A Standard & Poor's előrejelzése szerint a magyar bruttó államadósság-ráta a GDP-érték 83 százalékára emelkedik 2010-ben a cég által az idei évre jósolt 73 százalékról. A hitelminősítő szerint az IMF-csomag "jelentős, ugyanakkor véges" segítséget jelent az állami finanszírozásban, miközben a hosszabb futamú állampapírokra alacsony a kereslet és a hozamok 12 százalék felett járnak. A térségbeli országok hosszú futamú adóskockázati besorolásai a nemzetközi hitelminősítőknél:

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.