5,5 milliárd forintos veszteség

Simor: a kamattartás egyhangú döntés volt

A monetáris tanács változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatot, javaslat csak a 9,5 százalékos alapkamat tartására volt - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke hétfőn, a monetáris tanács ülését követő sajtótájékoztatón.

2009.04.20 18:28MTI

A magyar gazdaság romló növekedési kilátásaira nemcsak a pénzügyi és világgazdasági válság, és a magyar bankok visszafogott hitelezései hatnak, de rövidtávon a kormányfő által bejelentett költségvetési kiigazítási intézkedések is, amelyek hosszabb távon szükségszerűek - jelentette ki a jegybank elnöke.

Simor András kifejtette: a testület véleménye szerint az infláció, illetve az alapinfláció az MNB középtávú, 3 százalékos célja körül alakul. Bár részleteiben még nem ismert a kormányzat által javasolt adóváltozások mértéke, a monetáris tanács úgy ítéli meg, hogy ezek a kormányzati intézkedések rövidebb-hosszabb ideig eltéríthetik az inflációt a 3 százalékos céltól.

Mivel a tervezett áfa-, és jövedéki adó emelések kereslethiányos gazdaságban valósulnak meg, középtávon azon a horizonton, amelyen a jegybank az inflációt a 3 százalékos célhoz igyekszik közelíteni, vélhetően tartósan nem lesz hatásuk - magyarázta az elnök. Az MNB fontosnak tartja, hogy a pénz- és tőkepiacok bizalmának visszaállítása érdekében olyan gazdasági csomagot fogadjon el a kormány javaslatára a parlament, ami hosszabb távon csökkenő adósságpályára állítja az országot - felelte egy kérdésre Simor András.

Hozzátette: a GDP arányosan 3 százalékos államháztartási hiány tartása önmagában nem elégséges a pénz- és tőkepiacok bizalmának visszaszerzéséhez, ehhez az is szükséges, hogy a gazdaság növekedési potenciálja térjen vissza a korábbi szintre. "Remélem, hogy a következő napokban megismerhető részletes adójavaslatok, elsősorban a 2010-re vonatkozóak, a gazdaság potenciális növekedését segítik elő" - fogalmazott a jegybank elnöke.

Bár a korábban újságcikkben is leírt 2.000 milliárd forintos kiadáscsökkentés, és a most bejelentett hasonló nagyságrendű kiadáscsökkentés összege azonos, a kettő mégsem ugyanúgy hat - mondta a jegybank elnöke. Magyarázatként hozzáfűzte: ha ezt az összeget akkor takarítja meg az állam, amikor nincs gazdasági visszaesés, akkor a 2.000 milliárd forintot vissza lehet adni a gazdaságnak, míg most annak nagy részét a bevétel kiesése miatt kell felhasználni, a gazdaságnak adócsökkentés formájában kevés juttatható vissza.

Az MNB működési költségei tavaly 14,9 milliárd forintot tettek ki, ami 2,3 százalékkal magasabb a 2007. évinél, reálértéken azonban 3,6 százalékkal csökkentek - mondta el Simor András. Az MNB új vezetésének irányítása, azaz 2007 óta a működési költségek reálértéken 12 százalékkal mérséklődtek - jelezte a jegybanki elnök. Simor András közölte: a következő hetekben jelenik meg az MNB gazdálkodásának tavalyi összesítése, amely 5,5 milliárd forintos veszteséget mutat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.