Növekszik majd az államigondozottak száma?
Lesznek gyermekáldozatai a válságnak
Gyermekvédelmi szakemberek számolnak azzal, hogy lesznek a válságnak gyermekáldozatai, ám megjelenésüket az intézményekben egy-másfél év múlva várják.
2009.04.20 07:25Népszabadság Onlineírta hétfőn a Népszabadság. A válság hatása azért késik ennyit, mert a gyermekvédelem alapellátó rendszere várhatóan ennyi ideig képes a "felszínen tartani" a nehéz helyzetbe került családokat.
A folyamatot bonyolítja, hogy a családi pótlék összege egyelőre túl magas ahhoz, hogy a megszorult családok - a gyerek állami gondoskodásba adásával - lemondjanak róla. Sokaknak ez az egyetlen biztos bevételük, épp ezért nem be, hanem épp ellenkezőleg, ki szeretnék hozni családtagjukat az intézetből. Az ok viszont ugyanaz: így próbálnak szabadulni a válság szorításából.
A lap annak kapcsán keresett meg gyermekvédelmi szakembereket, hogy három hét alatt három család jelentkezett a veszprémi gyámhivatalnál: a szülők anyagi okokra hivatkozva kérték gyermekük állami gondoskodásba vételét. A város gyámhivatalának dolgozóit meglepte a kérés, mert az új gyermekvédelmi rendszer fennállásának 12 éve alatt egyszer sem fordult elő hasonló eset.
Ráadásul a kérés teljesítésével megszegték volna a törvényt. A jogszabály ugyanis kimondja: anyagi okok miatt egyetlen gyereket sem választhatnak el a családjától. Csakhogy a fenti esetben épp ez lenne az ok.
A gyámhivatal vezetője ugyanakkor jelezte: a három eset önmagában még nem tendencia, de mégis figyelemre méltó, hogy alig néhány hét alatt több gyerek vált veszélyeztetetté anyagi okok miatt egyetlen városban. A szociális tárca a gazdasági válság hatására szakított a korábbi gyakorlattal, és már kéthavonta kér úgynevezett beáramlási adatokat a szakszolgálatoktól.
Kapcsolódó írások:
- Hogyan hat szexuális életünkre a gazdasági válság?
- Megalakult Bajnai válságkezelő kormánya
- A gumicukor a tortában: az MSZP külön hozzátoldana a válságkezelő-csomaghoz
- Most jön a jóvilág: az MSZP a válságkezelő programhoz tesz újabb javaslatokat
- Szervezett bűnözők kihasználják a pénzügyi válságot
- A válság ellenére emelkedett az átlagfizetés
- A lakástámogatások megszüntetése növeli a válságot
- Orbán: nem a tudás hiányzik a válságkezeléshez