Hat hónapja tart a pénzügyi válság
Európában 3.000 milliárd eurót fordítottak a bankok megsegítésére
A pénzügyi válság múlt év októberi kitörése óta eltelt hat hónapban az Európai Unió tagállamai összesen mintegy 3.000 milliárd eurót fordítottak a pénzügyi ágazat megsegítésére - derül ki az Európai Bizottság április 8-án kiadott jelentéséből.
2009.04.13 08:47MTIE szám a 2.300 milliárd eurós garanciarendszerek, a közel 300 milliárd eurós feltőkésítési programok, valamint az egyéni pénzintézetek javára végrehajtott, 400 milliárd euró összértékű ad hoc megmentési és szerkezetátalakítási intézkedések teljes összege. Az állami támogatások tényleges összértéke ennél azonban lényegesen alacsonyabb lesz, hiszen az állami kezességvállalások csak akkor terhelik a költségvetési kiadásokat, ha azokat ténylegesen érvényesíteni kell, és a feltőkésítési programok esetében is a rendelkezésre álló maximális keretet vették figyelembe az összeg meghatározásakor - hangsúlyozzák a jelentésben.
Pénzintézeteknek nyújtott garanciaprogramokat a Bizottság március 31-ig összesen 16 tagállam esetében fogadott el, ezek közül azonban csak 14-nél lehet számszerűsíteni a kötelezettségvállalás értékét (az olasz és ír modell összegszerűen nem határozza meg a csomag lehetséges maximumát). A jelentés szerint a vállalás mértékét tekintve meglepő módon Dánia áll az élen, amely GDP-jének több mint két és félszeresét, 580 milliárd eurót biztosított ebből az eszközből bankjainak.
Dániát Németország követi 400 milliárd eurós, a GDP 16,3 százalékát kitevő csomaggal, majd Nagy-Britannia (294 milliárd euró, 15,75 százalék), Franciaország (265 milliárd euró, 14,22 százalék), Spanyolország és Hollandia (egyaránt 200 milliárd euró, a GDP 19,39, illetve 35 százaléka) következik. Magyarország 4,95 milliárd eurós (1.500 milliárd forintos) garanciakeretével csak Lettországot előzi meg, GDP-arányosan tekintve (5,09 százalék) pedig a magyar csomag az utolsó. Feltőkésítési programokat a Bizottság március végéig 11 tagállamtól fogadott el. Ebben a kategóriában a várakozásoknak megfelelően Németország áll az élen 80 milliárd euróval (a GDP 3,26 százaléka).
A második helyen Nagy-Britannia következik 63 milliárd eurós, a GDP 3,37 százalékára rúgó programjával. A szigetországot a 30-50 milliárdos, a GDP 2,91-4,85 százalékát elérő spanyol, majd a 21,5 milliárd eurós, a GDP 1,15 százalékát kitevő francia csomag követi. Magyarország 1,04 milliárd eurós (300 milliárd forintos) feltőkésítési programjával ugyancsak az utolsó helyen szerepel, s ugyanez a helyzet, ha a GDP 1,07 százalékára rúgó relatív mutatót vesszük figyelembe. Érdekesség, hogy a magyarnál mintegy 40 százalékkal kisebb szlovén gazdaság GDP-je 20,67 százalékának megfelelő 12 milliárd eurót fordít erre a célra.
A bankok támogatásának harmadik csoportját az egyedi mentőakciók, ad hoc feltőkésítések jelentik. Ezekre akkor lehet szükség, ha egy bank bajba jutásakor az adott országban nincs érvényben egy pénzintézeteket támogató program. Ebből az okból került sor többek között a Belgiumban, Franciaországban és Luxemburgban jelenlévő Dexia, a BENELUX-államokban aktív Fortis, a belga KBC és Ethias, valamint a lett Parex Banka Latvia kisegítésére.
Az Anglo Irish Bank, az ING, az Aegon és a Bank of Ireland egyedi feltőkésítésére azért volt szükség, mert kizárólag garanciaprogramok voltak érvényben az adott tagállamban. Előfordultak ugyanakkor olyan esetek is, amelyekben, noha rendelkezésre állt egy garanciakeret, a bajba került pénzintézet nem felelt meg a részvételi kritériumoknak. Ez volt a helyzet a finn Kaupthing Bank és a német Bayern LB és Nord/LB bankok esetében - olvasható az Európai Bizottság jelentésében.
Neelie Kroes versenypolitikai biztos a jelentés közzététele kapcsán úgy nyilatkozott, hogy az EU által a programok iránt támasztott, alkalmasint igen szigorú feltételrendszer visszatartotta a tagállamokat attól, hogy a protekcionizmus csapdájába essenek, és problémáikat más tagállamokba helyezzék át. Úgy vélte, az EU-nak sikerült elkerülnie a pénzügyi összeomlás veszélyét, és immár a pénzügyi ágazat felelőssége, hogy mérlegeit konszolidálja, és szerkezetalakítást hajtson végre az életképes jövő biztosítása érdekében.
Kapcsolódó írások:
- Tukacs István: állami hitelt sem szívesen adnak a bankok
- A bankok az adós mellett újabban a munkáltatót is ellenőrzik
- A PSZÁF 10 millió forintra bírságolta a K and H Bankot
- Erősödtek a kelet-európai pénzek árfolyamai a bankközi devizapiacon
- Veres szerint nem a bankot, az embereket segítik - az FHB 30 milliárd forint tőkeemelést kap az államtól
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06