"Vissza kell szerezni a bizalmat"

Orbán: az EU már a válságkezelés utáni építésen dolgozik

"Felépítenek egy teljesen új, az eddigitől különböző alapokon nyugvó gazdasági rendszert, amelynek a középpontjában az állam és a piac között megváltozott munkamegosztás áll. "

2009.03.19 18:20MTI

Obán Viktor, a Fidesz elnöke erről csütörtökön Brüsszelben, a kereszténydemokrata-konzervatív pártokat tömörítő Európai Néppárt csúcstalálkozóját követően beszélt.

- Magyarországon is már a válságon túl is gondolkodva, bátrabban kellene lépéseket hozni
- hangoztatta, úgy vélve, hogy a kormányt eddig késlekedés és kivárás jellemezte. Orbán Viktor szerint egyetértés van abban, hogy Európában bizalomhiány van, és amíg a bizalmat nem lehet helyreállítani, addig sikeres gazdaságpolitikát sem lehet folytatni.

- A piacok, a pénzintézetek és a kormányok iránti bizalmat egyaránt vissza kell szerezni - tette hozzá.

A csúcsértekezlet pénteken elfogadandó záródokumentumának tervezetét elemezve fontosnak nevezte a pénzügyi piacok ellenőrzésének új alapokra helyezését, hogy a válság ne fordulhasson még egyszer elő. Kiemelte azt is, hogy az EU törvényt követel a hitelminősítő intézetekről.

- Az abszurditás határát súrolja, hogy a kialakult válságban a főszereplők között futnak a hitelminősítők, miközben most is ők minősítik egyes országok egyébként általuk is okozott krízisének kezelését
- mondta Orbán Viktor.

Egyetértett azzal is, hogy törvényt kell alkotni a biztosítótársaságok pénzvagyonának átláthatóságáról, a bankok tőkefedezetéről, a nemzetközi pénzáramlás ellenőrzéséről és a spekulációs alapok ellenőrzéséről. Gazdaságpolitikai elmozdulásnak nevezte, hogy az EU a kiemelt törekvések közé tette át a beruházást, a munkahelyteremtést és a fogyasztásnövelést.

Az élénkítési eszközök közül hangsúlyozta, hogy az uniónak sokkal gyorsabban kell kifizetnie a központi támogatásokat, valamint azt, hogy a válságkezelésre szánt pénzek jussanak el a kis- és középvállalkozásokhoz. Aláhúzta azt is, hogy a dokumentum egyértelműen beszél az adók, különösen a fogyasztási adók csökkentéséről. Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy májusban Prágában az EU csúcstalálkozót tart a foglalkoztatás témájáról.

- Itt az ideje, hogy végre arról essék szó, ami a mindennapi életben a legfontosabb - tette hozzá.

Az értekezlet egyik fő tanulsága Orbán Viktor szerint, hogy a kelet-európai térség országai magukra vannak utalva. Ma láthatóan senki nem ad nemzeti alapon gazdaságélénkítésre forrást, mondta. Magyarország számára azt a tanulságot is levonta, hogy az unió legfeljebb a hitelezésig hajlandó elmenni.

- Ha nem tudunk forrást teremteni, keresletet bővíteni, jobban működő gazdaságot teremteni Magyarországon, akkor, bár a világ szimpátiájától övezve, de el fogunk süllyedni a válság habjaiban - fogalmazott.

Egy kérdésre válaszolva úgy vélte, hogy Magyarország csődhelyzetben van, mert nem veszik meg az állampapírokat, és a nemzetközi hitelek csak a korábban felvett hitelek törlesztésére elegendők. Angela Merkel német kancellár a Bundestagban csütörtökön elhangzott kormánynyilatkozatában a válságos helyzetbe került, elsősorban kelet- és közép-európai uniós tagállamok megsegítése mellett állt ki.

Az MTI erre vonatkozó kérdésére válaszolva Orbán Viktor elmondta, hogy a néppárti találkozón viszont a német felszólalásban nem volt biztató elem ebből a szempontból .

A Nabucco gázvezeték programmal kapcsolatban a Fidesz elnöke úgy vélte, rossz hír, ha a terv említése nem kerül be a záródokumentumba a stratégiai elemek közé. Ha a konkrét beruházásokat tartalmazó listára visszakerül, az jó, de szerinte ez jóval kisebb jelentőségű.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.