Üzlet

Trump tanácsokat ad azoknak a nemzeteknek, amelyek nem elégedettek az amerikai vámokkal

Trump új vámstratégiája globális gazdasági hullámokat kelt - 10%-os alapvám és kemény üzenetek kereskedelmi partnereknek.

2025.04.12 16:16ma.hu

Donald Trump amerikai elnök újabb kereskedelempolitikai fordulatot jelentett be: szinte minden külföldi partnerre kiterjeszti az úgynevezett „reciprok vámokat”, amelyek alapvetően 10 százalékos szintre kerülnek beállításra a következő 90 napban. A döntés komoly reakciókat váltott ki világszerte, különösen az exportorientált országok részéről – kivéve Kínát, amelyre továbbra is 145%-os vám vonatkozik.

Trump a légiutas kísérőkkel folytatott beszélgetés során úgy fogalmazott: „Beállíthatjuk a vámokat, ők pedig eldönthetik, hogy üzletelnek-e velünk vagy sem.” Azt is hozzátette, hogy az általa alkalmazott vámok „megfelelőek”, sőt, szerinte a 10 százalékos szint csak a minimum. Néhány esetben kivétel lehetséges, de a cél egyértelmű: az USA gazdasági érdekeinek előtérbe helyezése.

Az elnök állítása szerint az új vámrendszer „napi több milliárd dollárt” hoz az amerikai költségvetésbe, amely szerinte hosszú távon megerősíti az Egyesült Államokat. Trump nem tart a dollár globális pozíciójának gyengülésétől sem, sőt, magabiztosan kijelentette: „A dollár mindig a választott valuta marad.”

Az új vámpolitika bejelentése érzékenyen érintette a tőzsdéket: az amerikai részvénypiacok több ezer milliárd dollárnyi értéket veszítettek néhány napon belül. Azonban a gyorsan meghozott 90 napos enyhítés – amely a legtöbb országra 10%-os „alapvámot” jelent – enyhítette a piaci pánikot, és a tőzsdék gyorsan korrigáltak.

Trump a visszaesés kapcsán elmondta: „Volt egy kis megingás, de gyorsan megoldottam. Ebben jó vagyok.” A kijelentés megerősíti, hogy a Fehér Ház továbbra is aktívan és rugalmasan kívánja alakítani a kereskedelempolitikát.

A vámintézkedések nem csupán árupiaci kérdésként értelmezhetők – jelentős hatással vannak a technológiai ellátási láncokra is, különösen az elektronikai és gépipari szektorban. A vámok növelhetik az amerikai fogyasztók által fizetett árakat, miközben bizonytalanságot okoznak a nemzetközi partnerek számára, akik hosszú távú üzleti kapcsolatokat ápolnak amerikai vállalatokkal.

A pénzügyi világban is megjelentek az aggodalmak: a globális devizapiacokon ismét előtérbe került az a kérdés, hogy mennyire tartható fenn a dollár dominanciája olyan országokkal szemben, amelyek alternatív fizetési rendszerek kialakításán dolgoznak.

Trump szerint számos ország már most tárgyalásokat kezdeményezett a kedvezőbb vámfeltételek érdekében. „Országok tucatjai hívnak minket, hogy tárgyaljanak” – mondta az elnök egy republikánus rendezvényen.

A következő hetek kulcsfontosságúak lehetnek a nemzetközi gazdasági kapcsolatok szempontjából: a 90 napos „vámalku-időszak” alatt eldőlhet, hogy ki alkalmazkodik az új amerikai stratégiához, és ki keresi inkább a diverzifikált piacokat.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.