Megvan a Magyar Logisztikai Stratégia

Kész a tervezet - Hazánk logisztikai szolgáltató központ lesz 2013-ra?

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium elkészítette a Magyar Logisztikai Stratégia (MLS) tervezetét, amelynek fő célkitűzése, hogy Magyarország 2013-ra a közép-kelet-európai térség egyik logisztikai szolgáltató központja és egyben interkontinentális átrakó központja legyen.

2008.01.27 08:50MTI

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) elkészítette a Magyar Logisztikai Stratégia (MLS) tervezetét, amelynek fő célkitűzése, hogy Magyarország 2013-ra a közép-kelet-európai térség egyik logisztikai szolgáltató központja és egyben interkontinentális átrakó központja legyen.

A stratégia tervezete a GKM honlapján elérhető, a szakmai és civil szervezetek számára 2008. február 15-ig véleményezhető. A szaktárca számít a határidőre beérkezett szakmai, érdekképviseleti és társadalmi szervezetek, a gazdasági és a civil szféra képviselőinek javaslataira számít. A GKM 2008 márciusában szóbeli egyeztetést is tervez a stratégiáról az érdemi észrevételeket beküldők meghívásával.

A GKM közleménye szerint a logisztika komplexitása, GDP-beli súlya, versenyképességet meghatározó jellege tette szükségessé egy kormányzati szintű, megalapozó jellegű, középtávú, 2007-2013 közötti időszakra szóló, tematikus szakstratégia megalkotását, mely a kormány logisztikával kapcsolatos átfogó fejlesztési irányait, céljait foglalja össze, és összhangban áll a közlekedésfejlesztési koncepcióval.

A közlemény megemlíti, hogy a közép-kelet európai régióban a gyorsan bővülő és javuló minőségű közlekedési infrastruktúra hálózat, a külföldi termelő beruházások hatására elmozdulás érezhető a tőke intenzív raktározás, disztribúció és a magasabb hozzáadott értékű logisztikai tevékenységek felé. Másrészt megjelentek az első európai jelentőségű disztribúciós centrumok, mint például a National Instruments Debrecenben, vagy a General Electric Nagykanizsán. A logisztikai szolgáltatók Magyarországon a GDP 4-5 százalékát állítják elő.

A stratégia legfontosabb elvei: az üzleti szféra elsődlegessége, amelyhez az állam a keretfeltételeket biztosítja, a koherencia a kapcsolódó szakstratégiákkal, EU szakpolitikákkal, illetve az aktív gazdaságpolitikai eszközök integrált alkalmazása.

A kitűzött célok elérését szabályozási, támogatási, politikai, és diplomáciai eszközök segítik. A stratégia megvalósításának monitoringját nyilvános éves jelentések, 2010-es közbenső és 2015-ös utólagos értékelés biztosítja. Végrehajtását a félévente ülésező Logisztikai Monitoring Bizottság ellenőrzi, melynek tagjai a stratégia végig vitelében érintett tárcák, a így a kancellária, a közlekedési, az agrár, a pénzügyi, a területfejlesztési, az oktatási tárca, illetve a Logisztikai Egyeztető Fórum.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.