Oszkó: a munkáltatói járulékokat csökkenteni kell
Gyurcsány: társadalmi hatásaiban rémisztő a program
2013-ig a jelenlegi 50 százalékos költségvetési centralizáció 8 százalékpontos, összesen 2.220-2.300 milliárd forintos csökkentését javasolja a Reformszövetség.
2009.02.21 13:50MTIA versenyképesség javítása és a növekedés gyorsítása érdekében 2013-ig a jelenlegi 50 százalékos költségvetési centralizáció 8 százalékpontos csökkentését javasolja a Reformszövetség, s ezzel összesen 2.220-2.300 milliárd forinttal csökkentené az állami jövedelemelvonást - ismertette a Reformszövetség programját Békesi László a gazdaságpolitikai munkacsoport vezetője szombaton a Magyar Tudományos Akadémián.
Az elmúlt 18 év jövedelem elosztó politikája helyett a növekedést serkentő versenyképességet javító politikára van szükség - szögezte le az alapelvet Békesi László. A volt pénzügyminiszter szerint ezt szigorú fiskális és jövedelempolitikával, valamint növekedést segítő monetáris politikával kellene támogatni.
Az újraelosztás 8 százalékpontos csökkentése révén a magyar gazdaság növekedési üteme 1,5 százalékponttal gyorsulna, amellyel 3-4 százalékot érhetne el, és az egyensúlyt megtartva finanszírozható lenne Magyarország, fogalmazott Békesi László.
A program 260-280 forintos euró árfolyammal és évi 2,5 százalékos inflációval számol azzal kiegészítve, hogy minden 10 forintos árfolyamgyengülés egy-egy százalékponttal nagyobb inflációt jelent. Békesi László 2009. második félévi ERM-2 csatlakozással és 2012. évi, legrosszabb esetben 2013. évi euró csatlakozással számol.
Oszkó: a munkáltatói járulékokat 10 százalékponttal kell csökkenteni
A munkáltatói járulékterheket idén 5 százalékponttal, jövőre további 3, majd 2011-ben még 2 százalékponttal javasolja csökkenteni a Reformszövetség.
A 18 százalékos személyi jövedelemadó felső határát pedig már 2009-ben évi 5 millió forintra emelné a szövetség a jelenlegi 4 százalékos különadó megszüntetése mellett - ismertette a Reformszövetség adó és járulékprogramját Oszkó Péter, a munkacsoport vezetője szombaton a Magyar Tudományos Akadémián.
Az átlagbérre vetítve a magyar adóék jelenleg 54 százalék, a cseh és lengyel 42-43 százalékkal, illetve a szlovák 38 százalékkal szemben, s ez egyúttal jól mutatja Magyarország alapvető versenyképességi hátrányát - vázolta fel a mostani helyzetet Oszkó Péter.
A munkáltató járulékcsökkentés ellentételeként a program 2010-től ajánlja a tételes egészségügyi hozzájárulás (eho) emelését a jelenlegi 1.950 forintról 5.000 forintra, a 20 százalékos általános forgalmi adót pedig átmeneti jelleggel 24 százalékra növelné - mondta a Deloitte elnök-vezérigazgatója.
A vállalkozások a különadójának megszüntetését 2010-től javasolja a Reformszövetség, ám a tárasági adó 2 százalékponttal 18 százalékra emelhető. A kkv szektornál azonban maradna a 10 százalékos adókulcs a Reformszövetség ajánlása szerint - mondta az adószakértő.
Palócz: elsősorban az állam működési kiadásait kell csökkenteni
Az állam működési kiadásainak csökkentése járulhat hozzá legnagyobb mértékben a költségvetési kiadások lefaragásához - mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója szombaton a Magyar Tudományos Akadémián a Reformszövetség államháztartási kiadáscsökkentésre vonatkozó programját ismertető előadásában.
A Reformszövetség programja szerint az állam működési kiadásait, valamint gazdasági és szociális célú költését 2009-2011-ben jelentősen, 2012-2013-ban viszonylag szerényebb mértékben kellene csökkenteni. A szövetség "megalapozott, konzervatív becslése" szerint ezzel GDP-arányosan ma 50 százalékos kiadási szint 2013-ra 42 százalékra lenne mérsékelhető - tette hozzá.
Egy 50-100 milliárdos kiadáscsökkentés a jelentős társadalmi felzúduláson kívül semmilyen érdemleges eredménnyel nem járna, ezért van szükség nagyobb léptékű változtatásokra - fogalmazott a Reformszövetség gazdaságpolitikai munkacsoportjának vezetője.
Az állam működési kiadásainak jelentős csökkentéséhez vezetne például, ha a tárcavezetőket nagyobb szabadsággal, egyúttal nagyobb felelősséggel ruháznák fel az általuk vezetett minisztérium gazdálkodása terén - fejtette ki.
Ugyancsak erős hatással bírna a felesleges állami háttérintézmények megszüntetése, valamint az önkormányzati képviselők juttatásainak visszafogása is - tette hozzá.
A Reformszövetség programja szerint az államháztartás működési kiadásaiból 2009-ben 200 milliárd forintot, 2010-ben és 2011-ben 150-150 milliárd forintot, a 2009-2013-as időszakban összesen 550 milliárd forintot lehetne megtakarítani. Palócz Éva előadásában úgy vélte, hogy a 13. havi nyugdíj bevezetése elhibázott döntés volt, eltörlése vagy legalábbis csökkentése szükséges lenne.
Ugyancsak át kellene tekinteni a rokkant- és korkedvezményes nyugdíjak rendszerét is, amelyek jelentős terhet jelentenek a költségvetésnek - mondta. A nyugdíjak terén a Reformszövetség 2009-ben 65 milliárd forintos, 2010-ben 120 milliárd forintos, a 2009 és 2013 közötti időszakban összesen 335 milliárd forintos megtakarítással számol. Palócz Éva kitért arra is, hogy "irtózatos pazarlást" látnak az állami vállalatoknál, így a MÁV, a BKV és más vállalatok esetében is. A MÁV-csoportnál pusztán a munkaerő hatékonyságának javításával, a korrupciós veszteségek és kedvezőtlen finanszírozási szerkezet okozta többletkiadások csökkentésével mintegy 85 milliárd forintos megtakarítás lenne elérhető.
Magyarországon az egészségügyi kiadások európai és régiós összehasonlításban nem magasak, így ezek mérséklését nem javasolja a szövetség. Ugyanígy nem magas a rendőrség és a katonaság fenntartására fordított állami kiadás sem.
Az oktatás területén is minimális, 2009 és 2013 között összesen 20 milliárd forintos megtakarítást javasol a szövetség, ám kiemeli a meglévő források hatékonyabb felhasználásának fontosságát. A kiadáscsökkentési program megvalósítása jelentősen hozzájárulna a nemzetközi tőke bizalmának visszanyeréséhez, a kamatfelárak csökkenéséhez is, ami számottevően csökkentené a költségvetés kamatkiadásait. "A hitelesség óriási kinccsé vált, és nekünk ez elfogyott" - mondta Palócz Éva.
Gyurcsány szerint imponáló, de társadalmi hatásaiban rémisztő a program
Imponáló a Reformszövetség gazdaságpolitikai csomagja, de javaslataik társadalmi hatása időnként dermesztő - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután konzultált a Reformszövetséggel, az szervezet által készített 2013-ig szóló gazdaságélénkítő programról.
A kormányfő hangsúlyozta: a javaslatot a következő hetekben pontról pontra elemzik. Hozzátette: az egyeztetés egyik tanulsága az, hogy az általa eddig bejelentett intézkedések iránya helyes, de a Reformszövetség ennél radikálisabb intézkedéseket javasol a kormánynak.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06