Ha lesz, akkor a gázvita miatt lesz

Rengeteg még az akadály a Nabucco előtt

Ha az Európai Unió teljes súlyával is a Nabucco projekt mögé áll, a konzorciumnak még számos akadályt kell legyőznie - írta a Stratfor amerikai stratégiai elemző csoport a budapesti Nabucco-csúcs kapcsán.

2009.01.28 06:52MTI

A független elemzéseket készítő texasi Stratfor szerint a Törökországot Ausztriával összekötő 3300 kilométeresre tervezett vezeték ügyét nagy mértékben előrelendítette a januári orosz-ukrán gázvita. Miután Moszkva leállította a földgázszállítást Európába, hevesen keresni kezdték az alternatív energiaforrásokat.

A konzorcium tagjai azonban egyelőre nem sok ponton jutottak közös nevezőre; sem arról nincs egyetértés közöttük, hogy a vezeték hol haladjon, sem arról, miképpen történjen a finanszírozás. Mindenekelőtt nincs meghatározva, hogy annak a gáznak a nagy része, amellyel megtöltenék a vezetéket, honnan származzon. Az intézet szerint több lehetőség is van, de "mindegyik problémás". Az azerbajdzsáni Sah-Deniz gázmező második fázisa 2013-tól csak 8 milliárd köbméter gázt fog termelni, s ez valamivel több mint a fele annak, mint amennyire a Nabuccónak szüksége lesz. Elakadt az a terv, hogy a Kaszpi-tengert átszelő, víz alatti vezetéken szállítanának gázt Kazahsztánból vagy Türkmenisztánból Azerbajdzsánba.

Bár Kazahsztánnak és Türkmenisztánnak is bőséges készletei vannak a Nabucco megtöltéséhez, mindkét ország elfordulni látszik a projekttől Moszkva nyomására. Az iráni gáz - annak ellenére, hogy Teherán felajánlotta, beszállítana a Nabuccóba - az ország elleni amerikai és EU-szankciók miatt nem elérhető. Ehhez előbb meg kell egyeznie a Nyugatnak Iránnal. Egyéb, közel-keleti források is felmerültek, közöttük Egyiptom és Irak. Ahhoz azonban, hogy az ottani készletek elérjék a Nabuccót, a jelenleginél sokkal nagyobb infrastruktúrára volna szükség. Irak esetében ráadásul jelentős politikai csatározások nehezítik az ügyet. Az amerikai Stratfor intézet szerint Törökország is akadályt jelenthet a Nabucco számára.

Ankara most már a török EU-tagsághoz köti a projektben való részvételét. Törökország területére mindenképpen szükség van az európai diverzifikációs tervekhez, akár a Kaukázus térségéből, akár Közép-Ázsiából vagy a Közel-Keletről érkezne a földgáz. Ha Brüsszel nemet mond a török EU-tagságra, és Ankara állja a szavát, akkor az egész Nabucco-elképzelés elhal. Ugyanakkor persze Törökország is enyhíteni szeretne az orosz gázszállításoktól való függőségén, tehát az EU-tagság elutasítása miatt, csupán sértett büszkeségből nem utasítaná el a Nabuccót. A gázvezeték megvalósulásának útjába végül komoly akadályt gördíthet Oroszország, amelyet erős kapcsolatok fűznek a Nabucco konzorcium és a tranzitállamok sok tagjához.

Moszkva mindeddig büszke volt arra, hogy szükség esetén képes volt befolyásolni az európai kormányokat. Ezt a lehetőségét azonban lehet, hogy januárban elpuskázta, amikor válságba sodorta a szóban forgó országokat a gázcsapok elzárásával - írta a Stratfor elemző cég.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.