6 milliárd forint áll rendelkezésre

Vissza nem térítendő támogatás munkahelymegőrzésre

Vissza nem térítendő munkahelymegőrző támogatásra pályázhatnak jövő péntektől hazai vállalatok; a támogatás fejében vállalniuk kell, hogy - akár rövidített munkaidőben is, de - továbbfoglalkozatják dolgozóikat - közölte Tukacs István, a válságövezetek kezelésével megbízott kormánybiztos az MTI-vel csütörtökön.

2009.01.15 13:40MTI

A kormánybiztos elmondta: a Megőrzés-programra 6 milliárd forint áll rendelkezésre a Munkaerőpiaci Alapban, és a vállalatok az Országos Foglalkoztatási Közalapítványhoz nyújthatnak majd be pályázatot január 23-tól.

A főként kis- és közepes vállalkozásokra szabott pályázatokon azok a munkáltatók igényelhetnek majd támogatást, bérkiegészítést, akik kötelezettséget vállalnak a program alatt arra, hogy vagy teljes, vagy rövidített munkaidőben, de továbbfoglalkoztatják meglévő dolgozóikat. A rövidített munkaidős pályázat lehetőséget ad arra, hogy a kieső munkaidőben a munkáltató képzéseket indítson - ebben az esetben a támogatási feltételek még kedvezőbbek is lehetnek.

A pályázat feltétele, hogy az adott cég igazolja: a gazdasági válság miatt került nehéz foglalkoztatási helyzetbe, de vannak kilátásai arra, hogy ez a helyzet átmenti - mondta Tukacs István. Az MTI azon felvetésére, hogy már több hazai cég jelezte, négynapos munkahetet kezd a válságra hivatkozva, Tukacs István azt válaszolta: a rövidített munkaidő bevezetésére ma is vannak jogszerű lehetőségek, de minden esetben meg kell állapodni róla a dolgozóval. Be lehet tehát vezetni a rövidített munkaidőt, ha ezt a dolgozóval kötött megállapodás és a munkajogi előírások megengedik. A szabályok szerint lehetőség van arra, hogy a dolgozónak a teljes bérét fizesse a cég a rövidített munkaidő alatt, de arra is, hogy a munkaidőkeretet átcsoportosítsa egy éven belül, valamint arra is, hogy a rövidebb munkaidőért kevesebb bért fizessen.

A kormány szerdai ülésén a kormánybiztos előterjesztésében tárgyalta meg azt a jelentést, amely a keleti régiócsoport foglalkoztatási és fejlesztési helyzetével foglalkozik. Ezzel kapcsolatban Tukacs István elmondta: megvizsgálták a foglalkoztatási adatokat, a változásukat, az igénybe vett állami és pályázati eszközöket. Hozzátette: ebben a régióban a foglalkoztatás legfőbb gátja a képzetlenség, például a miskolci munkaügyi központ adataiból kiderült, hogy 1.500 munkahelyet nem tudnak betölteni e miatt.

A térségben alig vannak multinacionális vállalatok, ezért inkább a kis- és közepes vállalkozásokat fenyegeti a gazdasági válság - mondta a kormánybiztos. Hozzátette: a következő kormányülésen a nyugati régióról, majd a központi régióról szóló jelentéseket hallgatja meg a kabinet.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.