Energiaügyi miniszterek tanácskozása hétfőn

Molnár Csaba: Magyarország felkészült az orosz gáz fogadására

Magyarország felkészült az Ukrajnából érkező orosz földgáz azonnali fogadására, amennyiben Moszkva újból megindítja a gázszállítást - mondta Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter vasárnap Budapesten.

2009.01.11 17:09MTI

Molnár Csaba a sajtótájékoztatón ugyanakkor hozzátette: az oroszországi szállítás esetleges újraindulása az elmúlt napok legbonyolultabb technikai feladata elé állítja majd az FGSZ Földgázszállító Zrt.-t, hiszen a teljes jelenlegi magyarországi gázellátás rendszerét vissza kell állítani az Ukrajnából érkező földgáz fogadására.

Az ukrajnai gáztranzitot ellenőrző nemzetközi megfigyelőcsoport néhány tagja vasárnap estig elfoglalja az orosz-ukrán határon lévő állomáshelyét, ahol a bizottság magyar tagja az Oroszország-Magyarország, illetve az Oroszország-Szlovákia közötti gázszállítást követi figyelemmel - fejtette ki a tárca vezetője.

Hangsúlyozta: vasárnap a szombatihoz hasonló, mintegy 61-64 millió köbméteres gázfelhasználásra lehet számítani, amit a kereskedelmi gáztárolókból kinyert 53 millió köbméter földgáz, valamint a 9 millió köbméteres országos kitermelés és a 4 millió köbméteres nyugati import "nagy biztonsággal" fedezni tud.

Újabb gázkorlátozások bevezetésére, illetve az ország stratégiai gázkészletének felhasználására továbbra sincs szükség - húzta alá Molnár Csaba.

A gázfogyasztás csökkentését jelentheti, hogy a meteorológusok szerint hétfőtől lassú, de folyamatos felmelegedésre lehet számítani - fűzte hozzá.

Magyarország és Németország vasárnap is folytatja a Balkánra történő gázszállítást, Szerbia közel 4,7 millió köbméter, Bosznia-Hercegovina 1-1,5 millió köbméter, míg Horvátország mintegy 1 millió köbméter gázra számíthat a magyar Mol-csoporttól és a német E.ON Ruhrgastól - közölte a miniszter.

Molnár Csaba kiemelte: a takarékoskodó háztartások idáig rendkívül sokat tettek a magyarországi gázellátás biztonságáért, a miniszter azonban továbbra is takarékosságra kérte a lakosságot, mivel a teljes magyarországi gázrendszer és szállítás, valamint a tárolók és a kitermelés is csúcskapacitáson működik, s bármilyen kis hiba csökkentheti a rendelkezésre álló forrásokat.

A miniszter kérdésre válaszolva elmondta: a kiesett gáz pótlását magáncégek közötti szerződés szabályozza, a minisztérium diplomácia segítséget ajánlhat fel az érintett cégeknek.

Hozzátette: a gázellátás fennakadásai miatti gazdasági károkról egyelőre nem készültek hivatalos becslések.

Molnár Csaba bejelentette: az Európai Unió tagállamainak energiaügyi miniszterei tanácskozást tartanak hétfőn Brüsszelben, amelyen áttekintik a gázkrízis eddigi eseményeit és javaslatokat tesznek arra, hogyan lehetne elkerülhető egy későbbi hasonló válság.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.