Előzetes bizonyítás a közjegyzők előtt
Változik az értékpapírok és okiratok semmissé nyilvánítása
A közjegyzők előzetes bizonyítást végezhetnek 2009. január elsejétől, és ekkortól változik az értékpapírok és okiratok semmissé nyilvánítása is; az erről szóló törvényt még 2008. júniusában fogadta el a parlament.
2009.01.03 11:09MTIA vállalkozók és a megrendelők életét is megkönnyíti az, hogy a közjegyzők előzetes bizonyítást végezhetnek 2009. január elsejétől. Ha a megrendelő, vagy a fővállalkozó úgy véli, hogy a házat építő kivitelező nem úgy végzi a dolgát, ahogy kellene, akkor a közjegyző az egyes munkafázisokat lefényképezi, jegyzőkönyvet vesz fel, és mindezt közokiratba foglalja. Ha szakértőre van szükség, úgy ő is kirendelhető a közjegyző előtt folyó, úgynevezett nem peres eljárásban.
Mindennek az a célja, hogy a későbbi jogvitát meg lehessen előzni, vagy ha nem, akkor a bíróság előtt lehet gyorsabb az eljárás, hiszen a bizonyítékok, illetve a szakvélemények is rendelkezésre állnak. A közjegyző előtti előzetes bizonyítást akkor lehet kérni, ha a kérelmezőnek a bizonyíték beszerzéséhez - különösen jelentős tény vagy állapot megállapításához - jogi érdeke fűződik. Azt, hogy az előzetes bizonyítás előfeltételei fennállnak, valószínűsíteni kell.
Ha a jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához vagy megítéléséhez különleges szakértelem szükséges, akkor a kérelmező a közjegyzőtől igazságügyi szakértő kirendelését kérheti. Különösen fontos az előzetes bizonyítás akkor, ha az később már nem lenne sikeresen lefolytatható, vagy jelentős nehézséggel járna, illetve, ha valószínűsíthető, hogy a bizonyítás előzetes lefolytatása elősegíti a későbbi per ésszerű időn belüli befejezését.
Az előzetes bizonyítást az a közjegyző végezheti, akinek az illetékességi területén található a bizonyítás helye. A szóban forgó új törvény újraszabályozza az értékpapír - például részvény - és az okirat semmissé nyilvánítását is. Az ilyen eljárás akkor kérhető, ha az értékpapír vagy okirat elveszett, ellopták, vagy megsemmisült, és a benne foglalt jogok "visszaélésszerű gyakorlását" szeretnék megelőzni az érintett személyek.
A semmissé nyilvánítást az értékpapír utolsó birtokosa, valamint az a személy is kérheti, akit az értékpapír alapján valamilyen jog illet meg, vagy valamely kötelezettség terhel. Az ilyen eljárás lefolytatására bármelyik közjegyző illetékes. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara nyilvántartást működtet, amelyet az interneten keresztül bárki ingyen megtekinthet.
A Magyarországon kibocsátott értékpapír adatairól a nyilvántartásban hirdetményt tesz közzé a közjegyző, hat hónapon keresztül. Ha eközben sem kerül elő az értékpapír, akkor azt a hat hónap lejártával megsemmisíti. Váltónál és csekknél a hirdetmény ideje egy hónap.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06