Gyorsítják az előirányzott beruházásokat
AZ MVM növeli a tulajdonosi értéket és a foglalkoztatást
Az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek Zrt. nem elszenvedi a jelenlegi gazdasági körülményeket, hanem él a lehetőségekkel: növeli a tulajdonosi értéket és a foglalkoztatást - mondta Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója az MTI-nek.
2008.12.28 10:35MTIA közel 100 százalékban állami tulajdonban lévő MVM a november elején felülvizsgált stratégiájában előirányzott beruházásokat gyorsítja, ami a közel kilencezer főt foglalkoztató cégcsoportnál esetenként létszámbővítéssel is jár.
A vezérigazgató az MTI kérdésére közölte, hogy a stratégia fő irányai változatlanok, a hangsúlyok azonban módosultak.
A társaságcsoport az áramellátás minden területén, a teljes vertikumban jelen kíván lenni. Erre megragad minden adódó, üzletileg kedvező lehetőséget - mondta Mártha Imre -, példaként az Elműben, illetve az Émászban nemrégiben vásárolt részvényeket említve.
A válság miatt alulértékelt, de kiemelkedően jó hozamot produkáló papírok utáni osztalék ugyanis a jövőben már az állami tulajdonú cégcsoportot gyarapíthatja. Az aktualizált stratégia már figyelembe vette a gazdasági válság miatt indokolt hangsúlymódosításokat.
Ez leginkább a jövőbeni befektetésekre, akvizíciókra vonatkozó elképzeléseknél jelentkezik: Az MVM csoport minden erejével a hazai fejlesztésekre, és befektetésekre koncentrál.
Az MVM továbbra is kiemelten kezeli a termelési portfolió fejlesztését, az MVM Partner leánycégén keresztül erősíti a kiskereskedelmi piacon való jelenlétét, de fokozatosan visszavonul a távhőtermelésből.
A következő években, 2015-ig az MVM mintegy egymilliárd euró nagyságrendű erőművi beruházásban vesz részt, többek között a Mátrai Erőmű telephelyén a Mátrai Erőművel együtt egy 440 megawatt kapacitású lignittüzelésű korszerű blokk telepítésében és Vásárosnaményban egy kombinált ciklusú gázturbinás erőmű létesítésében.
Harmadik, jelentős projekt a Bakonyi Erőmű telephelyén tervezett, szintén gázturbinás csúcserőmű megépítése. Az MVM ugyanakkor komolyan foglalkozik a megújuló energiaforrások hasznosításának lehetőségeivel: intenzív elemző munka folyik ennek megalapozására.
A cégcsoport a lehető legnagyobb arányban veszi igénybe a magyar beszállítókat, munkát adva ezzel építőmunkásoknak, szerelőknek és mérnököknek. A vezérigazgató hangsúlyozta: "a beszerzéseknél, beruházásoknál szakmai kompromisszumot nem kötünk".
Csak a mátrai erőműépítés mintegy kétezer embernek ad majd munkát éveken keresztül. Az MVM tulajdonosként a hálózatfejlesztés erősítésére ösztönzi a Mavir-t is. A beruházások finanszírozását firtató kérdésre Mártha Imre utalva a pénzügyi válság miatt növekvő hitelköltségekre az MTI-nek azt válaszolta: "ez nem jelent problémát".
Magyarázatként hozzáfűzte: az MVM csoport a meglévő hitelkeretéből biztosítani tudja a szükséges finanszírozást. A cégcsoport egyébként jó adós, nem csak az eszközei értékének nagysága miatt, hanem azért is, mert a társaság eladósodottsága rendkívül alacsony.
Ha szükség lesz is további külső forrásra, akkor az MVM legfeljebb csak rövid lejáratú áthidaló hitelt vesz fel - fűzte hozzá.
Az MVM csoport konzervatív pénzpolitikát folytat, ami most a válság idején kifizetődni látszik. A pénzügyeket csoport szinten kezelik, úgynevezett cash pool rendszerben, azaz, minden lényeges pénzügyi döntést a holdingközpontban hoznak meg.
Ez alól egyetlen kivétel van a csoport tagvállalatai között: a Mavir, ami része annak az elvnek, hogy a magyar villamos energia rendszerirányító tevékenysége szakmailag teljesen független legyen.
A pénzügyi tevékenység során az MVM 8-10 bankot versenyeztet a szolgáltatásokért így terítve az esetleges kockázatokat is. A cégcsoportnak jelentős a pénzforgalma, hiszen éves árbevétele jócskán meghaladja a 700 milliárd forintot.
A törvény által is előírt áramtőzsde létrehozásával kapcsolatban a vezérigazgató emlékeztetett arra, hogy a több százmillió forintos beruházás megtérülése jelenleg kétségesnek látszik.
Az MVM komoly nemzetközi tanúsító cégeket kért fel, hogy minősítsék a leendő hazai áramtőzsde üzleti tervét, de egyetlen esetben sem kapott olyan véleményt, hogy az legalább a működéshez szükséges befektetés megtérülését biztosítaná.
Emiatt az állami tulajdonú MVM Igazgatósága nem volt abban a helyzetben, hogy jóváhagyja a várhatóan komoly veszteséget termelő projekt indítását. A kibontakozó gazdasági válság a vezérigazgató megítélése szerint csak tovább rontott e helyzeten.
Ezért az MVM arra kérte a kormányzatot, hogy járuljon hozzá a válság miatt az áramtőzsde megalakításának elhalasztásához. Az MVM csoportnak egyébként túl sok piacra vihető terméke nincs, hiszen lényegében minden általa forgalmazott villamos energia valamilyen módon a hatóság ármeghatározása alá tartozik.
Az idén, jelentős piaci erővel rendelkező társaságként, a Magyar Energia Hivatal határozta meg azt a mennyiséget és azt a maximális árat, amit az MVM-nek kötelezően nyilvános aukción kellett értékesítenie.
Nagykereskedőként pedig az állami tulajdonú cég gondoskodik a lakosság, a közintézmények és a kisfogyasztók ellátásáról az egyetemes szolgáltatás keretében, aminek árrését szintén a hivatal határozza meg, de az ehhez szükséges energiát mindenképpen biztosítania kell.
A rendelkezésére álló árammennyiség azonban - éppen a hatóság elvárása alapján felbontott, illetve átalakított hosszú távú áramvásárlási szerződések szűkülése miatt jelentősen lecsökkent.