12 milliárd forintra számíthat a főváros jövőre

Vagyonelemeket értékesít a főváros - nem csak a bevételnövelés a cél

A Fővárosi Önkormányzat jövőre is több üzletrészét - szóba jöhet az Europlakátban, a Pátria Nyomdában lévő kisebbségi részesedés, illetve a Vízügyi Kutató Vállalat -, ingatlanát, egyéb vagyontárgyait bocsátja áruba.

2008.12.15 07:36Világgazdaság

A Fővárosi Önkormányzat a tervek szerint jövőre is több üzletrészét, ingatlanát, egyéb vagyontárgyait bocsátja áruba – bár ezek az üzletek jelentőségüket, értéküket tekintve meg sem közelítik a Főgáz privatizációjáról nemrég meghozott döntést, amelyből 2010-ben százmilliárd forintnál is többet remélnek –, de a városvezetőket nemcsak a bevételnövekedés motiválja, hanem racionális gazdasági lépésekről van szó – mondta el a Világgazdaságnak Gál Csaba, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. vezérigazgatója.

Példaként megemlítette, hogy a Kempinski hotelben meglévő 10 százalékos részesedését sem csak azért adták el korábban, mert mindenképp erre a pénzre volt szükségük, hanem mert az önkormányzatnak hosszú távon nem célja egy szállodában társtulajdonosnak lenni. S hasonló érvek alapján kerülhet szóba az Europlakátban, a Pátria Nyomdában lévő kisebbségi részesedés, illetve a Vízügyi Kutató Vállalat – amely például a Hunyadi János ásványvizet palackozta, de az alaptevékenysége már évek óta megszűnt – esetleges értékesítése.

A döntés részben megszületett ezekről a tranzakciókról, és azon döntések előkészítése is folyamatban van, amely választ adhat arra, 2009-ben milyen mértékű ingatlaneladással számolhat a közgyűlés. Az előzetes egyeztetések alapján, úgy tűnik, mintegy 12 milliárd forint bevételre számíthat a városvezetés az eladásokból. Ez reálisnak tűnik, még akkor is, ha a jövő héten tárgyalandó 2009. évi költségvetési koncepcióból az derül ki, az idén ingatlanértékesítésből 15 milliárd forintot reméltek, ám ennek csak az ötöde teljesül.

Gál Csaba erre úgy fogalmazott, valóban 2,8 milliárd realizálódott csak eddig, de szerződéskötés alatt áll további közel kétmilliárd forintnyi adásvétel, emellett több folyamatban lévő pályázat is lezárul még az idén. Így az év végére a 2008-ban létrejött üzletek értéke elérheti a 6 milliárd forintot. A vezérigazgató szerint az elmaradásban döntő szerepet játszik, hogy többször rajtuk kívül álló okok miatt húzódtak el az eljárások, mert például később derült ki, hogy egy-egy értékesítésre átadott ingatlan jogi helyzete rendezetlen – forgalomképes eladható ingatlanokat a megbízó Fővárosi Önkormányzat más közérdekű célok miatt zárolt –, vagy a kerületi önkormányzatok hosszú idő után mondtak csak le az elővásárlási jogukról.

De nem mellékes az sem, hogy év közben jelentősen változott az eladandó ingatlanok listája, több – mintegy 8 milliárd forintnyi – kikerült onnan, s mások – csaknem hasonló értékben – viszont bekerültek oda. Így az eredeti tervekkel ellentétben nem adhatták el a Gyógyszertári úti ingatlanukat, amely olimpiai tartalék helyszín lett, ugyanez igaz két Ráday utcai, illetve egy Tétényi úti ingatlanra.

Ellenben például a Csarnok és Piac Igazgatóság által üzemeltetett Flórián üzletközpont vagy a Csatárka utcai épület értékesíthető, csakúgy, mint a Tusculanum szálloda, a Óbudai-sziget több telke vagy a Bécsi út 343. Jelentős telekvagyonnal is rendelkezik Budapest. Korábban úgy gondolták, a harmadik kerületi Mocsárosdűlőben vagy Szentlőrincen érdemes belevágni lakótelepek építésébe, később a főváros úgy döntött, inkább megválik a telekhányadától; az előző területen például a 100 hektáros terület fele az önkormányzaté.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.