A munkahelyek megőrzéséhez lépések kellenek
MSZP: Nincs egységes válasz az unióban a gazdasági válságra
Az MSZP szerint az Európai Unióban nincs egységes válasz a gazdasági válság kihívásaira, de abban egyetértés van, hogy a vállalkozások növekedését és a munkahelyek megőrzését biztosító közvetlen lépésekre van szükség - mondta Veress József, az MSZP országgyűlési képviselője vasárnap Budapesten sajtótájékoztatón.
2008.12.14 17:52MTIA Fidesz szerint a Gyurcsány-kormány egyedül maradt Európával szemben, mert nincs még egy olyan kormány, amely ebben a helyzetben brutális megszorításokkal sújtaná az embereket és a vállalkozásokat.
A kormányszóvivő szerint viszont a Fidesz ezzel a véleményével többek közt az Európai Bizottság elnökét, a német kancellárt és a francia köztárasági elnököt próbálja meghazudtolni.
Veress József úgy vélekedett: az EU valamennyi tagállamnak biztosít forrásokat és eszközöket, de az egyes országoknak lehetőségeikhez, valós problémáikhoz mérten kell a szükséges intézkedéseket megtenniük. Hozzátette: Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök szerint sem lehet ebben a helyzetben adót csökkenteni.
Az MSZP-s politikus szerint Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének is figyelembe kell vennie ezt a tényt, és felesleges nem létező egységes európai megoldást számon kérni a kormányon.
Az MTI azon kérdésre, hogy a magyar kormány miért nem az áfa-csökkentésre alapuló brit megoldást választotta, Veress József közölte, Magyarországon más a gazdaság szerkezete és a költségvetés helyzete, ezért ebből a helyzetből kellett kiindulni.
Megjegyezte, a brit áfa-csökkentés sem jelent valódi adóreformot, mivel három év múlva adóemeléssel pótolják a kieső bevételeket. A magyar gazdasággal kapcsolatban Veress József azt mondta, a valós lehetőségekre koncentrálva, és összefogással lehet előrelépni.
Valódi átalakításokat csak akkor lehetett elérni az európai államokban, például Írországban 1987-ben, ha valódi párbeszéd volt, és az így kialakított megállapodásokat valamennyi politikai erő hajlandó volt a gyakorlatban is érvényesíteni - fűzte hozzá.
A képviselő fontosnak nevezte azt, hogy a nemzeti és a gazdasági csúcs után a Fidesz úgy nyilatkozott, konkrét esetekben, például az építőipar területén, kész az együttműködésre. Bízunk abban, hogy ez nem egyszeri kijelentés, és a gazdasági bizottság szerdai ülésén megvalósul a párbeszéd - mondta.
Arra a felvetésre, miszerint a bírák 13. havi illetményének hétfői parlamenti szavazásán várhatóan nem lesz meg a szükséges kétharmados többség, Veress József közölte, nincs meggyőződve arról, hogy nem fogadják el a törvénymódosítást, hiszen még addig lehetnek egyeztetések.
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője az MSZP sajtótájékoztatóján elhangzottakra úgy reagált: a Gyurcsány-kormány egyedül maradt Európával szemben, nincs még egy olyan kormány, amely ebben a helyzetben brutális megszorításokkal sújtaná az embereket és a vállalkozásokat.
Az Európai Bizottság adó- és kamatcsökkentést javasolt az európai országoknak, kár, hogy a Gyurcsány-kormány nem fogadta meg ezt az ajánlást - tette hozzá.
Daróczi Dávid kormányszóvivő szerint Cser-Palkovics András szemérmetlenül hazudik, amikor ezt állítja. Emlékeztetett arra: José Manuel Barroso egyértelműen kijelentette, hogy Európában nincs egységes megoldás a nemzetközi válság kezelésére, mert ahány ország, annyi különböző megoldásra van szükség.
Angela Merkel pedig egyértelműen elvetette az adócsökkentés lehetőségét, mert az szerinte csak látszatmegoldást jelent, mivel valójában nem a hazai vállalkozásoknak segítene, hanem a külföldieknek - tette hozzá.
A kormányszóvivő felidézte azt is: Nicolas Sarkozy az unió soros elnökeként ahhoz hasonló megoldásokat szorgalmazott odahaza is, mint amilyeneket Gyurcsány Ferenc Magyarországon.
Ezek közé sorolta az uniós támogatások felhasználásának könnyítését, amelyről a magyar miniszterelnök a héten állapodott meg kollégáival az EU-s tagországok csúcsértekezletén.
Kapcsolódó írások:
- A jövő év sem hozza meg az országos munkabékét?
- Négynapos munkahét a Skodánál a jövő év első felében
- A pápa a mohóságot okolja a pénzügyi válságért
- Orbán: Meg kell őrizni a munkahelyeket az építőiparban
- A munkaerőpiacon jelentkezhet a legerősebben a válság
- OÉT: a munkaadók 70 ezer forintos minimálbért javasolnak