Két lépésben, két új jogintézmény révén
A szaktárca egyszerű, rugalmas magáncsőd-szabályozásra törekszik
Két lépésben, két új jogintézmény révén - egy adósságrendezési és egy csődeljárási - nyújtana támogatást a jóhiszemű eladósodott embereknek az újrakezdéshez a készülő törvényi szabályozás - írta a keddi Világgazdaság.
2008.11.25 07:38VilággazdaságAz előbbi célja, hogy elősegítse az adós és a hitelezők közötti megállapodást, ennek alapján az úgynevezett adósságrendezési tervet, amelynek - vagy számottevő hányadának - sikeres végrehajtásával az érintett mentesülne tartozásai egy része alól.
Hasonlóképpen mentesülést eredményezne a csődeljárás is, erre az adósságrendezés - adósnak fel nem róható - kudarca esetén kerülne sor az előzetes vitaanyag szerint - olvasható a lapban, amely szerint az igazságügyi és rendészeti tárca jelenleg egyezteti a terveket, s egyszerű, rugalmas szabályozásra törekszik.
Az ismertetés szerint az adósságkezelést és a csődeljárást indítványozhatják a hitelezők és az adós is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy akár az egyik, akár a másik lefolytatható lenne a bajba jutott akarata ellenére, aki egyébként 15 évente csak egyszer élhetne a kezdeményezés jogával. Lesznek olyan esetek is, amikor az adós nem kérheti a segítséget, így például, ha büntetett előéletű, mint ahogy akkor sem, ha öt éven belül - munkáltatóként vagy alkalmazottként - feketemunkában vett részt.
Mindkét procedúrában meghatározó szerepet kap a vagyongondnok. Az adósságrendezési terv jóváhagyásáról, az eljárások idő előtti megszüntetéséről és az adós mentesítéséről a bíróság döntene, az eljárások irányítását, felügyeletét az Igazságügyi Hivatal látná el - áll a Világgazdaságban.