11 százalékra csökkentették
A monetáris tanács 50 bázisponttal csökkentette az alapkamatot
A monetáris tanács 50 bázisponttal 11 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén, a piaci elemzők az alapkamat szinten tartására számítottak.
2008.11.24 14:25MTIAz MTI által megkérdezett elemzők a múlt héten úgy vélték: kamatcsökkentésre először 2009 első negyedévében kerülhet sor, akkor, ha a nemzetközi pénzügyi válság elül, és a kamatcsökkentés nem veszélyezteti a pénzügyi stabilitást Magyarországon.
A monetáris tanács ez év október 22-i, rendkívüli ülésén emelte 8,5 százalékról 11,5 százalékra a jegybanki alapkamatot. Indoklásuk szerint a 300 bázispontos emelésre a forint elleni spekulációs tranzakciók megdrágítása érdekében volt szükség.
Az alapkamat túl gyors csökkentése a hitelesség rovására menne
Az alapkamat túl gyors csökkentése a jegybank hitelességét kérdőjelezné meg - fogalmazta meg Pellényi Gábor és Felcsuti Péter az Institute for International Research (IIR) Magyarország "Bankszektor 2008" című konferenciáján hétfőn Budapesten.
Pellényi Gábor, az ICEG Európai Központ tudományos munkatársa úgy vélekedett: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs célja 2009 végére teljesülni fog ez ad majd lehetőséget egy erőteljes kamatvágási ciklus megkezdéséhez. Hozzátette: az MNB-nek vigyáznia kell arra, hogy a nemzetközi megítélés, a kockázati prémium hogyan alakul, alapvetően a piaci bizonytalanság visszaszorulása határozza meg, hogy mikor kezdődhet a kamatcsökkentés. A túl korai mérséklés következetlennek mutathatja az MNB-t és árfolyamcsökkenést idézhet elő - mondta.
Az elmúlt hetekben végrehajtott kamatemelés az elemző szerint segít helyreállítani a háztartások nettó megtakarítói pozícióját, az államháztartás finanszírozását és a magánhiteleket ugyanakkor megdrágítja. Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója szerint a tapasztalatok nem igazolják, hogy az alapkamat és a piaci kamatok között közvetlen kapcsolat van. "A piac maga áraz, a jegybanki alapkamat sokkal inkább egy iránytű, mint a piaci aktusok árazási centruma. Valójában, amikor a jegybank alapkamatot emelt, a kereskedelmi bankok már bőven 10 százalék feletti betéti kamatokat kínáltak, az állampapírpiacon pedig bőven 11-12 százalék feletti hozamokat lehetett látni" - hívta fel a figyelmet. Tehát a jegybank nem sokkal többet csinál, mint a piaci várakozásokat a saját kamataiban megjeleníti - tette hozzá.
A jegybank nem csinálja, hanem legfeljebb jól olvassa a piacot, s ilyenkor mondják azt, hogy a jegybanki politika hiteles - hangsúlyozta Felcsuti Péter. Ha a jegybank rosszul olvassa a piacot, és idő előtt kamatot csökkent, a piac büntetni fog - mondta.