"Az elmúlt 80 év legsúlyosabb válsága"

Gyurcsány: A válság java hátravan, a recesszió elhúzódik

Az elmúlt 80 év legsúlyosabb válságának nevezte a kormányfő a mostanit, megjegyezve, hogy az első, sokkszerű hatások után még csak most jön a neheze, a gazdasági recesszió elhúzódhat akár egy-másfél évig is.

2008.11.20 06:47MTI

Gyurcsány Ferenc a Nemzeti Fejlesztési Tanács (NFT) ülésén a legfontosabbnak - a határozott és cselekvőképes magatartás mellett - a kormányzat és a vállalkozások gyors alkalmazkodását nevezte.

"Ember tervez, Isten végez
" - összegezte a 2006-ban vállaltak ismeretében a történteket a miniszterelnök, hozzátéve: bár a válságot nem a sors mérte az országra, megfelelő válaszokat kell adni a kihívásokra.

Emlékeztetett rá: 2006-ban azzal a feltételezéssel és ígérettel indult a négy éves ciklusnak, hogy az első két év erőfeszítéseinek gyümölcseit a második két évben már élvezni lehet. "A válság azonban átírta a forgatókönyvet, nemcsak a kormányét, ami a kisebbik baj, de a családokét és a vállalkozásokét is" - emelte ki.

Hozzáfűzte, hogy mindenkinek újra kell gondolnia a célokat és az ezekhez vezető helyes lépéseket, a fejlesztéspolitikában is. Az NFT egyetértett abban, hogy a válságkezelő csomag intézkedései helyesek és jó irányba mutatnak. A tanácskozáson elhangzott, hogy a legfontosabb feladat jelenleg a források biztosítása a vállalkozásoknak, a munkahelyek megtartása és a piacok megőrzése.

A következő két évben a vállalkozások 1400 milliárd forint közvetlen támogatáshoz juthatnak, ami egyebek között az uniós források átcsoportosításával válik lehetővé.

A következő 15 hónapban az állami beruházások kivitelezői több mint 2000 milliárd forintnyi megrendelésre számíthatnak az eddigi támogatói döntések alapján

Fidesz: "európai példák"

A Fidesz az európai példákat követve javasolja a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának, hogy a jelenlegi 11,5 százalékról csökkentse 6 százalékra a jegybanki alapkamatot. Emellett adócsökkentésre is szükség lenne a gazdasági növekedés beindításához - mondta Navracsics Tibor budapesti sajtótájékoztatóján.

A frakcióvezető szerint az utóbbi másfél hónapban tett kormányzati lépések súlyosbítják a válságot, "Gyurcsány Ferenc Európával szemben halad a válságkezelés tekintetében".

Rámutatott, hogy az európai országokban október óta több kamatcsökkentést hajtottak végre, valamint adócsökkentést és gazdaságélénkítő programokat terveznek, hogy pénzhez juttassák a gazdaságot, a kis-és közepes vállalkozásokat és megőrizzék a munkahelyeket, miközben Magyarország a "szocialista utat" követi, amelynek jellemzője a megszorítás, az adóemelés, a kamatemelés, a gazdasági hanyatlás és a munkahelyek megszűnése.

A szocialisták ezt tudják, ez az az út, ami több mint 20 éve újra és újra válságba sodorja a magyar gazdaságot
- jegyezte meg.

Az Észak-Magyarországnak Miskolcon adott, a lap csütörtöki számában megjelenő nyilatkozatban Orbán Viktor azt fejtegeti, hogy a jövő évi költségvetés alkalmatlan az ország gondjainak kezelésére, és komoly megpróbáltatást okoz majd az embereknek.

Az országban 250 ezer munkahely van veszélyben, és ezek megvédésére az egyik legfontosabb döntés a radikális kamatcsökkentés - ismételte meg a Fidesz elnöke, aki szerint ha a mostani 11,5 százalékos alapkamat hat százalékra csökkenne, akkor a vállalkozók 11-12 százalékos kamattal juthatnának hitelhez, amit - ha nem is könnyen - ki tudnának termelni.

Emellett adócsökkentés, a bürokrácia radikális visszaszorítása, a korrupció rendszerének megtörése kell, vagyis több, egymásra épülő intézkedésre van szükség. Ezek gyorsan meghozhatók és nem kerülnek pénzbe - fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint más országokban, ahol lehet, pénzt pumpálnak a gazdaságba, adót csökkentenek, fejlesztési programot hirdetnek.

"Ez az európai út, ezen kellene nekünk is járnunk" - mondta Orbán Viktor.

Az MSZP és "Orbán Viktor számháborúja" 

Az MSZP szerint Orbán Viktor számháborúzik és a nemzeti bank függetlenségét támadja, amikor az alapkamat radikális csökkentését követeli. Nyakó István, az MSZP szóvivője bírálta az adócsökkentésre vonatkozó fideszes javaslatokat, utalva arra, hogy a meghatározó gazdasági szereplők, a vállalkozások képviselői közül mindenki érti és elfogadja, hogy a mostani helyzetben nincs lehetőség az adók csökkentésére.

A kormányfő szerint Orbán Viktor időnként olyan benyomást kelt, hogy nincs az az ár, amit ne fizetne meg még egy remélt szavazatért: kerül, amibe kerül.

A jegybanki függetlenségre oly kényes Monetáris Tanács nyilván nem boldog, ha úgy érzi, hogy nyomást gyakorolnak rá. Ennél sokkal árnyaltabb és visszafogottabb megfogalmazás is érzékenységet sért - vélte Gyurcsány Ferenc, aki szerint ezt nyilván nem mindenki tudja, de egy volt miniszterelnöknek tudnia kell.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.