A forint erősödése jóváírást jelent az ügyfélnek
Kivédhető az árfolyamváltozások miatti hitelkockázat
bankoknál jelenleg is megtalálhatók olyan hitelkonstrukciók, amelyek segítségével kivédhetők az árfolyam-ingadozás negatív hatásai az ügyfelek törlesztőrészleteiben a jelzáloghitel-piacon - áll az Otthon Centrum összegzésében.
2008.11.06 08:58MTIA bankok már a válságot megelőző időszakban próbálták kivédeni az árfolyam ingadozást ügyfeleik törlesztő részleteiben. Ezek a konstrukciók néhány banknál jelenleg is megtalálhatók - olvasható a közleményben. A bank a folyósítás napján fix időtávra (például öt évre) rögzíti a törlesztőrészletre vonatkozó árfolyamot, azaz az ügyfél öt évig ugyanakkora forint összeget törleszt.
Az árfolyamváltozást természetesen követi a bank, a rögzített árfolyamhoz képest a forint erősödése jóváírást jelent az ügyfélnek, a gyengülése pedig terhelést. Az ötéves periódus végén a bank elszámol az ügyféllel. Ezzel a konstrukcióval jóval kiszámíthatóbb az ügyfél havi kiadása, és a hosszabb periódus alatt az árfolyam-ingadozások rövid távú hatásai kisimulnak, adott esetben ki is olthatják egymást. Hasonló konstrukció létezik akár rövidebb, 1 éves időtartamra is.
A forint leértékelődése és az árfolyam ingadozások nagyon érzékenyen érintették az eddig főleg a devizaalapú hitelek hajtotta jelzáloghitel-piacot, hiszen a bankok prudensebb hitelezési politikát folytatnak. Azok számára azonban, akik továbbra is jó feltételekkel rendelkeznek, elérhetőek a kedvező kondíciójú hitellehetőségek, akár svájci frank alapon is - hívja fel a figyelmet a közlemény.
A hitelközvetítők szerepe ebben az időszakban még jobban felértékelődhet azok számára, akik nem tudják hitelfelvételüket elhalasztani, hiszen a széles partneri hálózat és a naprakész információk még többet jelenthetnek az ügyfelek számára, mint korábban. A banki tapasztalatok szerint a hitelek bedőlésének legkritikusabb időszaka a futamidő elején van, amíg az ügyfél megszokja a havi rendszeres kiadást, és figyelembe veszi azt elkölthető jövedelemének kiszámításakor.
A havi terhek emelkedése nehezíti a kiszámíthatóságot, az ügyfél nehezebben tudja beépíteni kiadásai közé a törlesztőrészletet. Ez egyértelműen növeli a bank kockázatát, ezért az adóselbírálás során a pénzintézetek figyelembe veszik a jelentősebb árfolyam ingadozás lehetőségét, és az ügyfél szabadon elkölthető jövedelmét nem „feszítik ki” a törlesztőrészlettel, hogy legyen tartaléka kedvezőtlen árfolyam alakulás esetére is. A magasabb kockázat természetesen kamatnövelést is eredményezhet.