A kamatszint akár 2009 végéig is kitarthat
Londoni elemzők a kamatemelésről: a forint elérte a tűréshatárt
Londoni elemzők:az új, vagy annál nem sokkal alacsonyabb MNB kamatszint akár 2009 végéig is kitarthat,ami egyértelmű recessziós kockázatokkal jár.
2008.10.22 13:52MTILondoni elemzők szerint a forint a héten elérte azt az árfolyam-tűréshatárt, amelynél gyengébbet a jegybank semmiképpen nem akar látni. Az MTI által kérdezett szakértők szerint az új, vagy annál nem sokkal alacsonyabb kamatszint akár 2009 végéig is kitarthat, ami viszont egyértelmű recessziós kockázatokkal jár.
Neil Shearing, a Capital Economics - az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház - közép-európai közgazdásza a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szerdán bejelentett 3 százalékpontos kamatemelés után az MTI-nek azt mondta: a lépés azt jelzi a piacnak, hogy a magyar jegybank a 280 forintos euróárfolyamot tekintette a határnak, és mindent megtesz annak érdekében, hogy e szint fölé ne gyengüljön a forint.
- Úgy gondolhatják: ha ehhez masszív kamatemelés kell, akkor jöjjön az - fogalmazott a szakértő.
Shearing szerint a következő lépéseket a külső piaci fejlemények határozzák meg. Ha visszatér a kockázatvállalási készség, akkor akár meredek kamatcsökkentések is lehetségesek, de a Capital Economics elemzője szerint valószínűbb, hogy a forint egy ideig még nyomás alatt marad, nem utolsósorban azért, mert az eurót is lefelé ható kockázatok terhelik. A szakértő szerint arra is van esély, hogy a jelenlegi 11,5 százalékos MNB-alapkamat 2009 végéig érvényben marad, ez viszont egyértelmű recessziós kockázatot jelent a magyar gazdaságban jövőre.
Michal Dybula, a BNP Paribas bankcsoport közép-európai közgazdásza szerint középtávon arra lenne szükség, hogy csökkenjen az ország külső finanszírozási igénye.
"Sajnálatos módon" a fizetési egyensúlyi helyzeten egyelőre a jövőre valószínűsíthető, teljes körű recesszió "segíthet", így fogalmazott a szakértő.
Dybula szerint Magyarországon három-négy negyedévnél hosszabb ideig tartó recesszió sem zárható ki.
A BNP Paribas 2009-re recessziót jósol az Egyesült Államokra, az euróövezetre, Nagy-Britanniára és Japánra is, ami nem könnyíti meg a magyar exportőrök helyzetét, mondta az elemző. Christine Li, a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő gazdaságelemző szolgálatának - Moody's Economy - londoni közgazdásza ugyan nem jósolt egyértelműen recessziót jövőre, de elemzése szerint az agresszív kamatemelés "valószínűleg rossz hír" a növekedés szempontjából.
A magyar gazdaság az idén eddig jól teljesített, az éves szintre számolt második negyedévi növekedés 2 százalékra gyorsult az előző negyedévi 1,7 százalékról. A feltörekvő gazdaságok, köztük a magyar, eddig viszonylag elszigeteltek voltak a pénzügyi krízistől, de az Egyesült Államokból kiindult válság "gyorsan terjed", és Magyarországot különösen erősen sújtja a tőkekivonás. A Moody's Economy szakértője szerint a magyarországi növekedés a kamatemelés nélkül is gyengült volna a jövőben, tekintve a nagy euróövezeti kereskedelmi partnerek gyengülő keresletét.
- Ez egy szükségintézkedés, tekintve a forintra utóbbi hetekben ránehezedett nyomást. A kamatemelés adhat egy kis védelmet, de kétlem, hogy a hatás tartós lenne. A piacok minden bizonnyal ki akarják próbálni, meddig hajlandó elmenni a központi bank a forint védelmében. Ezért továbbra sem ajánljuk a forint vásárlását - mondta Lars Christensen, a Danske Bank felzárkózó piaci elemző osztályának vezetője a Reutersnek. A forint közép- és hosszabb távú erősítéséhez további pénzügypolitikai és költségvetési intézkedésekre lesz szükség - vélte Rafal Uss, a Raiffeisen bank varsói devizakereskedője.
- Sajnos a befektetők mostanában alapvetőbb okok miatt igyekeznek eladni a felzárkózó valutákat, mintsem azért, mert ilyen vagy olyan a kamat. Az emelés adhat rövid távú támogatást, de általánosságban szerintem inkább a pánikot növel. Megtartja-e bárki is a forintot, csak mert 3 százalékponttal nagyobb a kamat? Nem hiszem. És persze a magasabb kamat megdrágítja a hazai törlesztéseket. Ez rossz a gazdaságnak. Most aztán aligha lesz érzékelhető gazdasági növekedés jövőre - magyarázta a Royal Bank of Canada felzárkózó piaci stratégája, Nigel Rendell a Reuters hírügynökségnek.
Kapcsolódó írások:
- Gyurcsány: Megállapodás a devizahitelesek védelmére
- A monetáris tanács 11,5 százalékra emelte az irányadó kamatot
- Kevés a pozitív jel, erősödő recessziós félelmek, ötpárti egyeztetés
- Londoni elemzők: most már súlyos globális ipari recesszió
- Teljes a pánik a piacokon, válságszinten a spekulatív hozamok, Amerika már recesszióban
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06