Görög adósság
A német parlament pénteken szavaz először a pénzügyi mentőcsomagról
Rendkívüli ülésre hívták össze péntekre a német törvényhozás alsóházát, a Bundestagot, az egyetlen napirendi pont a Görögországnak szánt újabb pénzügyi mentőcsomag.
2015.07.15 21:13MTIAmennyiben a görög törvényhozás megteremti a sorban harmadik mentőcsomagról folytatandó tárgyalások megkezdésének feltételeit - vagyis szerda éjfélig megszavazza a hétfőn az euróövezeti csúcstalálkozón meghatározott ügyekben alkotott törvényjavaslatokat -, akkor a német parlament képviselői arról döntenek, hogy megadják-e a felhatalmazást a kormánynak a tárgyalások megkezdéséhez.
A Bundestag újból szavaz majd az ügyben, amennyiben a tárgyalások sikerre vezetnek, ebben az esetben arról döntenek a képviselők, hogy Németország részt vehet-e az újabb mentőprogramban.
Az Angela Merkel vezette konzervatívok soraiban növekvő elégedetlenség tapasztalható a görög válság kezelésével, a konzervatív-szociáldemokrata nagykoalíció képviselői azonban várhatóan így is nagy többséggel megszavazzák majd a kormányzati előterjesztéseket, amelyeket az ellenzéki Zöldek is támogatnak majd.
Szerdán a legnagyobb parlamenten kívüli párt, az euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD) online petíciót indított az új mentőcsomag ellen. A petíció aláírói felszólítják a Bundestag tagjait, hogy utasítsák el az új görög mentőcsomagot. Erre szólított fel egy befolyásos civil szervezet, az adófizetők szövetsége is (BdSt), amely szerint a görög válság kezelése "minden idők legnagyobb szabású csődeljárás-hátráltatása", és Görögországnak nem támogatásra van szüksége az euróövezeti válságkezelő rendszer (ESM) forrásaiból, hanem "a Grexitre (az euróövezeti tagság feladására) és humanitárius segélyre".
A konzervatív CDU/CSU pártszövetségnek és a szociáldemokrata pártnak (SPD) 504 képviselője van a 631 fős Bundestagban. A parlament legutóbb februárban döntött a görög válság kezelésének ügyében, akkor a második mentőprogram meghosszabbítását szavazták meg nagy többséggel. Ugyanakkor a 311 fős CDU/CSU-frakcióban 28-en nemmel szavaztak, és 109-en külön nyilatkozatban jelezték fenntartásaikat a mentőcsomaggal kapcsolatban. Sajtóértesülések szerint pénteken minden korábbinál több, 50 konzervatív képviselő utasíthatja el a javalsatot, amely mellett Angela Merkel kancellár és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter érvel majd a szavazást megelőző vitában.