100 milliós beruházás
Uniós támogatással mentenek meg egy tőzeges mocsarat Kiskunhalasnál
A Duna-Tisza köze tőzeges mocsarainak egyik utolsó "hírmondóját" próbálják megmenteni Kiskunhalas mellett mintegy 100 millió forintos beruházással, uniós forrás segítségével.
2014.09.12 15:36MTI
A Kiskunsági Nemzeti Park közleménye szerint föld alatt épülő fallal fogják visszatartani a felszín alatt elszivárgó vizet a Kiskunhalas melletti Fejetéki-mocsárban.
Ezt a módszert gyakran alkalmazzák vízvisszatartásra, árvízvédelemre, de természetvédelmi célból eddig Magyarországon most először készítenek résfalat. Csaknem 8 méter mély és 180 méter hosszú árkot ásnak, amelyet vízzáró anyaggal töltenek fel.
A bentonit az agyag egyik fajtája, amely nagy mennyiségű vizet képes megkötni, így megakadályozza vagy jelentősen lassítja a felszín alatti vizek elszivárgását. A földmunkák szeptemberben kezdődnek és a tervek szerint az év végig be is fejeződnek.
A felszíni víz szintjét egy zsilippel fogják szabályozni. A Fejetéki-mocsár számos védett állat- és növényfaj otthona. Megtalálható itt például a kornistárnics és az orchideafélékhez tartozó mocsári kosbor, valamint a hússzínű ujjaskosbor.
A Kiskunhalas környéki vízjárta területek kiszáradásában emberi beavatkozások és éghajlati tényezők is szerepet játszanak.
A természetvédelmi szakemberek bíznak benne, hogy az eddig szabályozatlanul elszivárgó vizek megtartásával újjáéled a mocsár és újra megjelenik majd a feltűnően szép, fehéres-rózsaszín virágú vidrafű vagy a fokozottan védett lápi békabuzogány.
Az élőhely helyreállítását az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Programjának támogatásával végzi a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság. A kivitelezés ideje alatt 20 munkást foglalkoztatnak a természetvédelmi program keretében.