MVM kontra Greenpeace

Köz, vélemény: Paks ügyében meghasonlott önmagával az ország?

Az MVM csoport legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a magyar állampolgárok többsége támogatja a paksi atomerőmű bővítését. Szemben az Ipsos felmérésével...

2014.06.18 13:20ma.hu

Az MVM közleménye szerint a kutatási eredmények évek óta a bővítést pártolók többségét mutatják ki.

A TNS Hoffmann az MVM csoport számára április 30-a és május 14-e között, 1004 fős, a 15 évesnél idősebb lakosságra reprezentatív minta személyes megkérdezésével végzett közvélemény-kutatása szerint leginkább a villamos-energia árának meg-fizethető szinten tartását és az ország energiafüggőségének csökkenését tartják a megkérdezettek a paksi atomerőmű bővítése előnyének.

A kutatás azt is kiemeli, hogy az új atomerőművi blokkok létesítése kedvezően hat a szén-dioxid kibocsátás mentes energiatermelésre és gazdaságélénkítő hatása is jelentős.

A túlnyomó többség ugyanakkor nem támogatná a paksi atomerőmű esetleges magánkézbe adását.

A lakosság 74 százaléka ért egyet azzal, hogy Magyarországon működik atomerőmű. A legutolsó felmérés alapján a paksi atomerőmű bővítését a magyar lakosság 58 százaléka kifejezetten támogatja - áll a közleményben.

És egy másik kutatás, egy másik vetület (amelyet az MTI nem gondolt publikálásra érdemesnek):

A magyarok 31 százaléka támogatja a paksi atomerőmű bővítését, míg 59 százalékuk (31 határozottan, 28 pedig inkább) ellenzi a jelenlegi konstrukció szerinti, orosz hitelből történő bővítést - derült ki az Ipsos a Greenpeace felkérésére készített közvélemény-kutatásából. A bővítést határozottan támogatók aránya mindössze 6 százalék. A kutatást alapvetően a megújuló energiaforrások használatával kapcsolatos kérdésekre fókuszálva, a visegrádi négyek országaiban (Magyarországon, Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában) végezték el, összesen 2 500 fő részvételével. Az online kérdőíves kutatást Magyarországon egy 500 fős, a 18 és 65 év közötti lakosságra nézve reprezentatív mintán végezték el.

A kutatásból az is kiderült: a válaszadók 86 (Magyarországon 90) százaléka kötelezővé tenné a megújuló energiaforrások arányának növelését az Európai Unió tagországaiban (mint korábban írtuk, az EU 2030-as stratégiájában várhatóan ezt az arányt 27 százalékra növelnék), amivel a kutatásban részt vevők 80 százaléka szerint országuk energiaimport-függősége is csökkenne. Az összes megkérdezett 85 százaléka emellett az energiaveszteség csökkentésére is kötelezné a tagállamokat. A Greenpeace szerint a fentiek azt a világos üzenetet közvetítik a döntéshozók számára, hogy a lakosság megújuló energiaforrásokat szeretne.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.