Világgazdasági elemzés
Szingapúr kínálja a legjobb üzleti környezetet, Magyarország a felső középmezőnyben
A felső tízes mezőnyben mindössze két EU-gazdaság - a 9. helyezett Finnország és a 10. helyre került Dánia - szerepel.
2014.06.18 04:41MTI
A következő öt évben várhatóan Szingapúr nyújtja a legjobb üzleti környezetet a világon; Magyarország a felső középmezőnyben van az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház kedden ismertetett új tanulmánya szerint. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ egyik legnagyobb gazdasági előrejelző intézete - 82 országot vont be a vizsgálatba.
Az EIU összehasonlító elemzései mindig a kiadástól számított öt évre előre, számos kritérium - köztük a politikai és a makrokörnyezet, a magánvállalkozásokkal kapcsolatos politika, az adókörnyezet, a munkapiac és a devizapiaci szabályozás - alapján jósolják meg, hogy az adott országokban milyen üzleti környezet várható.
A kedden közzétett új összeállítás szerint a 2014-2018-as időszakban Szingapúré lesz a világ legvonzóbb üzleti környezete; ez az ország a megszerezhető 10 pontból 8,65-öt kapott. Az előző, 2009-2013-as időszakra vonatkozó EIU-prognózist is Szingapúr vezette. Magyarország 6,63 ponttal a 37. helyre került a 82 országból álló listán a korábbi 35. helyről. A magyar pontszám nem változott az előző listához képest; a helyezés a mezőny átrendeződése miatt módosult.
Magyarország az európai uniós társállamok közül megelőzi Portugáliát (38.), Lettországot (39.), Litvániát (42.), Bulgáriát (46.), Romániát (47.) és Olaszországot (48.) az üzleti környezet minőségét mérő ranglistán. A kelet- és közép-európai EU-gazdaságok közül ugyanakkor Magyarország előtt jár a 23. helyezett Észtország, valamint Csehország (28.), Lengyelország (29.) és a 31. helyen álló Szlovákia. Az utolsó, 82. helyre Venezuela került mindössze 3,93 pontos minősítéssel.
Ez jelentős romlás, Venezuela ugyanis az előző EIU-felmérésben még a 74. helyen volt 4,58 ponttal. A korábbi sereghajtó Angola ezúttal a 80. helyen áll. Az EIU új listájának feltűnő sajátossága, hogy a felső tízes mezőnyben mindössze két EU-gazdaság - a 9. helyezett Finnország és a 10. helyre került Dánia - szerepel.
A ház a rangsoroláshoz fűzött elemzésében ki is emeli, hogy az adósságválság által a politikai és gazdasági stabilitásra, valamint a finanszírozási hozzáférésre gyakorolt hatások miatt az EU-tagállamok zöme lemaradt az üzleti környezeti ranglista felső mezőnyétől. Az EIU londoni elemzői mindazonáltal hangsúlyozzák, hogy az uniós gazdaságok így is "viszonylag erőteljes" helyezéseket kaptak, és uralják a 10. és 30. hely közötti sávot.
Ez mutatja, hogy ezekben az országokban továbbra is magas szintű a politikai stabilitás és a piacok nyitottsága. Sok nyugat-európai gazdaságban mindazonáltal régóta problémás eleme az üzleti környezetnek az adóterhelés, amely ebben a térségben átlagosan magasabb, mint a világ bármely más gazdasági erőcentrumában - áll az EIU keddi elemzésében.
A ház az Egyesült Államok esetében kiemeli, hogy bár az amerikai gazdaság az üzleti környezet átfogó minőségi értékelése alapján a 7. helyre lépett előre az előző listán elfoglalt 8. helyéről, az egyes részindexek azonban nagyon nagy szóródást mutatnak.
A piaci lehetőségeket mérő részindex például a legjobb a világon, az adórendszer, az üzleti finanszírozás és a politikai stabilitás mérőszámait tekintve azonban az Egyesült Államok csak a 17., a 21., illetve a 25. helyet foglalhatja el. Az EIU elemzői az amerikai üzleti környezetet terhelő fő tényezők között említették a biztonsági kockázatokat, az Egyesült Államok feszült nemzetközi kapcsolatait, a két fő politikai párt között húzódó mély ideológiai szakadékot - amely hátráltatja a törvényalkotási folyamatot -, valamint a politikai lobbitevékenység régóta fennálló problémáit.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:39 Távozik Pavel Stantchev, a TV2 Média Csoport vezérigazgatója
- 14:48 Gúnyt űzött Ferenc pápa halálából egy ukrán blogger
- 12:44 Bejelentette a Vatikán, miben halt meg a Pápa
- 10:40 Az amerikai kormány eladná a Google böngészőjét
- 8:44 Hat új védjegyet jegyeztetett be a Louis Vuitton Oroszországban
- 6:41 Brazíliában és Olaszországban képviselik hazánkat a 2025-ös Magyar Ifjúsági Robot Kupa győztesei
- 22:31 NGM: vezetőváltás az N7 Holding élén
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06