Moszkva sokat ér
Orosz-magyar atom - aláírták
"Kevés jót örököltünk a kommunizmusból, de az 1966-ban kötött szovjet-magyar energetikai megállapodás a jó örökségek közé tartozik."
2014.01.14 14:55MTIA nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodás kedden Magyarország és Oroszországi között, amelyet a Moszkva környéki novo-ogarjovói államfői rezidencián írtak alá a két ország képviselői.
Magyar részről Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, míg orosz részről Szergej Kirijenko, a Roszatom vezérigazgatója írta alá az egyezményt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében.
Ezt követően az orosz elnök elmondta: atomerőművi energiablokkok megépítéséről állapodtak meg. A politikus hozzátette, hogy a paksi erőmű a magyar áramtermelés 40 százalékát adja. Az újabb blokkok megépítésével nő Magyarország energetikai függetlensége. Vlagyimir Putyin hozzátette, hogy ez egy sajátos megállapodás abból a szempontból, is, hogy a beruházásnál a munkálatok 40 százalékát magyar beszállítók fogják elvégezni. Ez azt jelenti, hogy mintegy 3 milliárd dollárt (közel 700 milliárd forint) fordítanak magyar munkahelyek teremtésére. A költségvetés plusz bevételét tekintve ez 1 milliárd dollár lesz - mondta az orosz elnök.
Vlagyimir Putyin egyéb kérdésekről csupán annyit mondott, hogy áttekintették a hagyományos energetikai együttműködés kérdéseit és véleményt cseréltek a Déli Áramlat európai gázvezetékkel kapcsolatban.
Az orosz államfő végül kijelentette: meggyőződése, hogy a mai megállapodások hozzájárulnak az orosz-magyar együttműködés, a kapcsolatok szélesítéséhez.
Orbán Viktor kormányfő kifejtette: "kevés jót örököltünk a kommunizmusból, de az 1966-ban kötött szovjet-magyar energetikai megállapodás a jó örökségek közé tartozik". A kormányfő hangoztatta, hogy a most aláírt nukleáris energetikai megállapodással megteremtették a feltételét annak, hogy fennmaradjon és erősödjön az orosz-magyar energetikai együttműködés.
A magyar miniszterelnök is úgy ítélte meg, hogy kiváló szakmai megállapodást kötöttek, amelyet örömmel fog a magyar parlament elé terjeszteni jóváhagyásra. Elmondta, hogy a megvalósításra vonatkozó pénzügyi tárgyalások jól haladnak és folytatódnak.
A magyar miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy a Déli Áramlat gázvezeték ügyében Magyarország elkötelezett. "A szerződésben vállalt kötelezettségeinket teljesíteni fogjuk" - tette hozzá. Elmondta, hogy Vlagyimir Putyinnak ismét megerősítette: "mi egy hosszú távú magyar-orosz baráti együttműködésben gondolkodunk". Ennek jegyében szeptemberben Magyarországra várják azt a 200 orosz diákot, akiknek a magyar állam ad majd ösztöndíjat.
Orbán Viktor az aláírást követően hangsúlyozta: nagyra értékeli Vlagyimir Putyin erőfeszítéseit, amelyeket annak érdekében tett, hogy a közép-európai országok és Oroszország, de különösen Magyarország és Oroszország kapcsolataiban a jövő szempontjai kerüljenek előtérbe. "Különösen nagy elismerésünket fejezzük ki az elnök úrnak az orosz külpolitikának a keresztény közösségek érdekében világszerte kifejtett munkásságáért" - tette hozzá.
A gazdasági kérdéseket illetően Magyarország jelene és jövője szempontjából rendkívül fontosak az orosz-magyar kapcsolatok, ezek elérik a stratégiai jelentőség szintjét - hangoztatta Orbán Viktor. Kijelentette: Magyarországnak az az érdeke, hogy Oroszország egyre több beruházással lehessen jelen, ezért megállapodtak Vlagyimir Putyinnal abban, hogy bátorítani fogják az orosz ipar jelenlétét Magyarországon.
Orbán Viktort oroszországi munkalátogatására elkísérte Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Szijjártó Péter a miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Baji Csaba, a MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Orosz részről Vlagyimir Putyin államfőhöz az előbb szűk körben tartott tárgyaláson csatlakozott Szergej Lavrov külügyminiszter, Jurij Usakov, az elnök külpolitikai tanácsadója, Anton Sziluanov pénzügyminiszter, Alekszej Miller, a Gazprom elnöke és Szergej Kirijenko, a Roszatom vezérigazgatója. Az ezt követő bővített körben zajlott munkaebéden pedig már részt vett Andrej Szapelin, a Vnyesekonombank alelnöke, Nyikolaj Fjodorov mezőgazdasági miniszter és Alekszandr Novak energetikai miniszter is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06