Nagy üzlet a felsőoktatás
Egyre több magyar diák jár külföldi egyetemre
Határon túli felsőoktatási intézmények vetették meg a lábukat a hazai piacon - s a számuk várhatóan nőni fog; az új felvételi rendszer a nagy iskoláknak kedvez.
2008.01.07 10:13Világgazdaságdemográfiai mélypont jellemzi ezeket az éveket - a Világgazdaság szerint ez csak néhány ok azok közül, amelyek miatt öldöklő verseny alakult ki a hazai felsőoktatási intézmények között.
Rudas Imre, a Budapesti Műszaki Főiskola rektora szerint a felsőoktatás üzleti vállalkozássá vált, világméretű verseny alakult ki ezért a piacért, és aki meg akar élni, annak jól eladható, minőségi szolgáltatást kell nyújtania. Rudas úgy véli: nyitni kell a nemzetközi piac felé, növelni kell az idegen nyelvű oktatást, külföldön kell képzést indítani egyedül vagy ottani egyetemekkel. S elengedhetetlen az intézmények számának csökkentése. Hetvenkét egyetemre és főiskolára nincs szükség egy tízmilliós országban. Ezért szükség van az állami intézmények integrációjára parlamenti döntéssel vagy a piac által kikényszerített módon.
A minőségi szelekció érdekében már lépett az oktatási kormányzat - mondta a lapnak Mang Béla, a Felsőoktatási és Tudományos Tanács (FTT) elnöke. Az új felvételi rendszer kemény követelmények elé állította a kisebb súlyú és presztízsű intézményeket, és az "intercity professzori" állás felszámolása - egy tanár csak egy helyen lehet főállásban - szintén ezt a célt szolgálja. Ugyanakkor arra is ügyelni kell, hogy a főváros-vidék ellentét visszaszoruljon.
Az FTT elnöke szerint az pedig egyáltalán nem baj, hogy a külföldi intézmények a korábbinál is nagyobb versenyre késztetik a hazai egyetemeket, főiskolákat, miközben azért arra is törekedni kell, hogy az itthon tanuló diákok egy-két szemesztert más országokban tölthessenek.