Összefoglaló

A GDP 1,8 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben

A részletes adatok alapján a korábban közöltnél gyorsabban, 1,8 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék (GDP) az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest.

2013.12.05 05:30MTI

Szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 0,9 százalékkal nőtt az előző negyedévhez és 1,6 százalékkal az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Piaci elemzők és a nemzetgazdasági tárca is azt emelte ki, hogy a növekedés kiegyensúlyozottabb és egészségesebb szerkezetű.

A számok a novemberi első becslésnél egy tized százalékponttal jobbak lettek, akkor éves alapon a GDP 1,7 százalékos, míg negyedéves összevetésben 0,8 százalékos növekedését jelezte a KSH.

Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adó- és pénzügyekért felelős államtitkára szerdai sajtótájékoztatóján közölte: a harmadik negyedévben elért 1,8 százalékos gazdasági bővülés kedvezőbb, mint amit az elemzők vártak, látható, hogy ez a növekedés az eddigieknél egészségesebb, a tartós növekedést szolgáló gazdasági szerkezetre épül, melyben a háztartások fogyasztásbővülésének és a beruházások emelkedésének is kiemelkedő szerep jut az export mellett.

Az NGM az MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozta: a kormány gazdaságpolitikájának köszönhetően a magyar gazdaság tartós növekedési pályára állt. A magyar gazdaság úgy mutat fel jelentős növekedést, hogy közben a külső egyensúlyát megőrizte, sőt a folyó fizetési mérleg többlete javulást mutat az előző évhez képest - tették hozzá.

Balatoni András, az ING elemzője szerint a legfrissebb GDP-adatok azt mutatják, hogy a hazai növekedés sokkal szélesebb bázison nyugszik, mint a 2010-2011-es kilábalás. A mezőgazdaság teljesítménye nem tér el a hosszú távú átlagtól, azonban a tavalyi alacsony bázis miatt a szektor hozzáadott értéke egy év alatt 27,6 százalékkal nőtt. A szolgáltatási szektorban lassú emelkedés figyelhető megt, elsősorban az emelkedő belső keresletnek és a növekvő bizalomnak köszönhetően. Ez alól a pénzügyi, biztosítási tevékenység és az ingatlanügyek jelentenek kivételt. Az ipar emelkedését a havi termelési adatok is jól mutatták, az elmúlt években Magyarországon végrehajtott jelentős beruházások termelése folyamatosan fut fel, ezzel pedig felhasználási oldalon az exportot támogatja.

Balatoni András jelezte: a fogyasztás emelkedése a harmadik negyedév során némileg elmaradt a várttól, annak ellenére, hogy a háztartások vásárlóereje jelentősen bővült az idén, ráadásul a fogyasztói bizalom is érdemben emelkedett. A fordulat valószínűleg a negyedik negyedévben következik be.

Hozzátette ugyanakkor, hogy az indikátor továbbra is rendkívül alacsony, akár a korábbi időszakok adataihoz, akár a visegrádi régió országainak hasonló mutatóihoz viszonyítunk, emiatt a hosszú távú növekedési kilátások továbbra is borúsak. Összességében az idei évben 1,0, míg jövőre 2,5 százalékos GDP növekedésre számítanak az ING-nél - ismertette Balatoni András.

Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője az MTI-nek elmondta, a jó teljesítmény kulcsa elsősorban a beruházásokban keresendő. A szakértő szerint különösen kedvező, hogy nemcsak a közszférában van "beruházási láz", hanem a versenyszférában is nőni tudtak a beruházások, amelyek a nemzetgazdasági ágak között is egyenletesebben oszlanak el.

Török Zoltán kiemelte: a növekedés nemcsak viszonylag gyors és nagy, hanem a korábbi években kialakult mintákkal szemben - amikor csak egy-két terület, például a nettó export húzta a bővülést - kiegyensúlyozottabb és "egészségesebb szerkezetű" is, hiszen a nettó export mellett például a fogyasztás és a beruházások is emelkedtek.

A Raiffeisen szakértője arra számít, hogy jövőre 1,5-2 százalékkal nőhet a magyar gazdaság.

A harmadik negyedévi részletes magyar GDP-adatok megerősítik, hogy jelentősen erősödik a magyar gazdaság növekedési lendülete, amely azonban a térség egészéhez hasonlóan továbbra is függ az euróövezet teljesítményétől - közölték londoni pénzügyi elemzők.

A JP Morgan elemzői 2013 egészére 1,1 százalékos, 2014-re 2,3 százalékos növekedést várnak a magyar gazdaságban. Szerdai értékelésükben azonban közölték, hogy e prognózisaikra felfelé ható kockázatokat látnak a harmadik negyedévről szóló GDP-adatsor részletei, valamint a negyedik negyedévre szóló gazdasági bizalmi indexek meredek emelkedése alapján.

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics közgazdászai kiemelték a magyarországi állóeszköz-beruházások értékének 8,2 százalékos éves szintű bővülését, amely a beruházások ötévi pangásának vetett véget. Ennek egyik magyarázata a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramja lehet, amely olcsó hiteleket tesz hozzáférhetővé a kis- és középvállalati szektornak.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.