Árfolyamgát
Piacfelügyeleti eljárásokat indított az MNB
Két piacfelügyeleti vizsgálatot indított az MNB a Mol, illetve a Richter október 16-i árfolyamesése miatt, annak kiderítésére, hogy a tőzsdei társaságokat érintő nyilvánosan közzétett információk kapcsán megvalósult-e a törvény által tiltott piacbefolyásolás.
2013.10.21 17:51MTI
Az egyik eljárásban az MNB azt vizsgálja, hogy a Napi.hu online újság kiadásában 2013. október 16-án megjelent, a norvég állami olajalap Mol-részvényeinek esetleges eladásáról szóló cikk kapcsán megvalósult-e a tőkepiaci törvény által tiltott piacbefolyásolás.
A Richter esetében indult másik vizsgálat tárgya az, hogy megvalósult-e a tőkepiaci törvény által tiltott piacbefolyásolás félrevezető, vagy megalapozatlan információ terjesztésével a gyógyszeripari társaság részvényeinek MSCI indexekbe történő visszakerülésével kapcsolatosan.
Az MNB a múlt héten csütörtökön közölte, hogy az előző napon a Mol és a Richter piacán tapasztalt árfolyamesések kapcsán előzetes ellenőrzést folytat, és annak eredményétől függően akár piacfelügyeleti eljárást is indíthat a tiltott piacbefolyásolás gyanújával.
A Mol-részvények ára múlt szerdán nagy forgalomban 4,39 százalékkal 14 600 forintra csökkent, de nap közben ennél nagyobb, 6 százalékos árfolyamesést szenvedett el a papír, 14 350 forintig csökkent az ára.
Az esés fő oka az a Napi Gazdaság című napilap online kiadásában megjelent cikk volt, amely szerint a norvég állami olajalap mérlegelheti 1,6 százaléknyi Mol-részesedésének eladását, mivel etikai szabályzata alapján nem tarthat olyan cég részvényeiből, amely korrupcióval gyanúsítható.
A cikk szerint a Mol vezetője elleni, horvátországi korrupciógyanú miatt az alap fontolóra veheti a Mol-részvények eladását. Az olajtársaság szóvivője spekulációnak nevezte a cikket.
Az MNB most azt vizsgálja, hogy a cikk létrehozása és megjelentetése során a Napi Gazdaság kellő gondosságot tanúsított-e a norvég alap Mol-részvény befektetését érintő esetleges felülvizsgálatra vonatkozó információ hitelességének, megalapozottságának ellenőrzése terén.
A Richter 40 forinttal, 0,97 százalékkal 4090 forintra gyengült múlt szerdán, nap közben 4023 forint volt a legalacsonyabb ára, és a Molhoz hasonlóan az átlagosnál jóval nagyobb volt a forgalma.
Aznap több hírportálon is olyan információ jelent meg, hogy a globális index-szolgáltató MSCI bejelentette: a közelgő féléves felülvizsgálat során enyhít egyes indexekre vonatkozó likviditási kritériumokon, és ennek alapján azt feltételezték, hogy a Richter visszakerül az indexbe.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06