19 éves futamidő
Infláció plusz 3 százalék a Babakötvény kamata
Az éves átlagos inflációhoz képest három százalékos kamatprémiumot fizet évente a 19 éves futamidejű új Babakötvény.
2013.10.21 15:41MTIA kötvény első sorozatát 2013. december 2-án bocsátják ki, ennek első kamatfizetési napja 2014. február 1. A 3 százalékos kamatprémium a kamat-megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozóan a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett éves átlagos fogyasztói árindexhez adódik hozzá.
A Babakötvény első sorozata a 2014. január 31-ig született, a Magyar Államkincstárnál Start-számlával rendelkező gyermek javára vásárolható. Az ez idő után született gyermekek számára a saját születési évjáratú kötvény vásárolható.
Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. vezérigazató-helyettese kifejtette, hogy a 2012. év elején meghirdetett, lakossági állampapír-értékesítési program hatására a lakosság kezében lévő állampapír állomány azóta több mint duplájára nőtt, az államadósságon belüli részaránya pedig 3,5 százalékról 7 százalékra emelkedett.
Az idén szeptember végén 1567 milliárd forint volt a kifejezetten a lakosság számára értékesített állampapírok állománya. Az adósságkezelés szempontjából ugyanakkor gondot jelent, hogy a lakosság kezében lévő állampapírok átlagos hátralévő futamideje rövid, 1,02 év.
Ez abból adódik, hogy a lakossági befektetők leginkább az egyéves és féléves futamidejű kincstárjegyeket vásárolják, az ÁKK viszont növelni szeretné ezt a futamidőt. Borbély László András hozzátette, hogy a teljes forint állampapír állományt tekintve az átlagos hátralévő futamidő 3,4 év, míg a devizakötvényeknél 5,6 év.
A vezérigazgató-helyettes elmondta azt is, hogy a Kincstárnál vezetett Start-számlák átlagos állománya jelenleg 47 800 forint, ebből 42 500 forint az állami befizetés, ehhez a szülők nem sokat tettek hozzá. Ezen is változtatni szeretne az ÁKK, egyebek közt a Babakötvényt népszerűsítő kampánnyal, továbbá az értékesítési pontok növelésével.
A szülőknek továbbra is meg kell nyitniuk a Start-számlát a gyermekük számára annak érdekében, hogy a Babakötvényt megvásárolhassák. Ha ezt nem teszik meg, akkor a kincstári letéti számlán marad a minden gyermeknek járó 42 500 forint, ez azonban csak az infláció mértékével kamatozik. A Babakötvényre járó kamtprémiummal az ÁKK a Start-számla megnyitására szeretné ösztönözni a szülőket.
A Babakötvény névértéke 1 forint, vagyis bármekkora összegben vásárolható, amennyiben a szülő is kíván előtakarékoskodni gyermeke számára. A Start-számlára érkező befizetések után továbbra is megmarad a 10 százalékos, évente maximum 6000 forintos állami hozzájárulás.
A Babakötvény éves kamatát a számlán jóváírják, és automatikusan újra befektetésre kerül. Ehhez mindössze a szülő egyszeri nyilatkozatára van szükség.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06