A magyar és a horvát miniszterelnök is megszólalt
Hol tart a Mol-INA-ügy? Összefoglaló
Orbán Viktor javaslata és az erre adott horvát válasz: kis balkáni "olajháború".
2013.10.04 21:25MTI
A magyar miniszterelnök a Kossuth Rádiónak pénteken elmondta: Polt Péter legfőbb ügyész a legutóbbi kormányülésen beszámolt a jogi helyzetről. Ez alapján a kormány úgy látja: Horvátországban olyan, gazdaságon kívüli kényszereket alkalmaznak, amelyek nem teszik indokolttá, hogy a 25 százalékban állami tulajdonú Mol ott maradjon a horvát energiapiacon - közölte.
Ezért a magyar kormány azt ajánlja a horvátoknak: fontolják meg, hogy állami kézbe veszik az olajtársaság részvényeit.
"Számoljunk el egymással korrekt módon. Ha úgy gondolják, hogy bizonyos tevékenységet állami tevékenységként akarnak folytatni (...), elfogadjuk, de ennek van egy civilizált módja, ehhez nem kell senkit letartóztatni, kétséges vádakkal megrágalmazni" - jelentette ki Orbán Viktor, utalva a Mol elnök-vezérigazgatója ellen kiadott európai elfogatóparancsra, és arra, hogy emellett "négy-öt másik ügy is fut, amiben a teljes magyar gazdasági elit legismertebb személyei vannak érintve". Orbán Viktor azt is hangsúlyozta: a Magyarország és Horvátország közötti barátság olyan érték, amit semmilyen üzleti konfliktussal nem szabad rombolni.
A horvát miniszterelnök reagált magyar kollégája szavaira. Zoran Milanovic szerint nem zsarolásként kell felfogni Orbán Viktor nyilatkozatát. Hozzátette: ez egyszerűen nem reális, ugyanis "vádemelésekről nem lehet tárgyalni".
A horvát kormányfő a jelenleg Mol-tulajdonú INA-részvények megvételével kapcsolatban kijelentette: "asztalhoz kell ülnünk a magyarokkal, és meg kell ezt beszélnünk, ebben én miniszterelnökként részt fogok venni. Természetesen fontos számunkra az INA, érdekel bennünket a cég értéke és a részvények értéke, mert az a mi tulajdonunk, és természetesen ez munkahelyeket is jelent" - hangsúlyozta Milanovic.
Orsat Miljenic horvát igazságügy-miniszter a közép-európai igazságügyi miniszterek találkozója utáni sajtótájékoztatót követően pénteken Veszprémben az MTI-nek azt mondta: a Mol-INA-ügy nem politikai konfliktus, hanem két partner üzleti vitája. Hangsúlyozta: a két partnerre vár a megoldás, ő nem látja konfliktusnak, és nem is kezeli annak a kialakult helyzetet.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter azt közölte: úgy véli, ezt az ügyet gazdasági ügyként kell kezelni, s örül annak, hogy a horvát miniszter és a miniszterelnök nyilatkozatai arról szólnak, hogy a Mol-INA üzleti ügy, "mert éppen mintha úgy tűnt volna, hogy horvát részről kezdtek volna politikát belekeverni ebbe az egészbe".
Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter azt mondta: sokkal szélesebbek és fontosabbak a horvát-magyar kapcsolatok, mint az INA és a Mol vitája. Vesna Pusic horvát külügyminiszter pedig arról beszélt: Horvátország és Magyarország érdekeit egyaránt szolgálja az, hogy együttműködéssel és párbeszéddel rendeződjék az INA és a Mol körül kialakult helyzet.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke pénteken azt mondta: a kormány kapkodó, rossz választ adott a Mol-INA-ügyben, és a nemzeti érdekkel ellentétesen cselekszik, amikor arra biztatja a Molt, hogy adja el részesedését a horvát olajcégben. Az MSZP elnöke szerint hiba, hogy a kabinet egy kormányhatározattal próbál belenyúlni egy tőzsdei cég stratégiájába.
Bajnai Gordon az Együtt-PM szövetség vezetője közölte: a Mol-INA ügyben a magyar kormánynak a magyar érdekek szempontjából határozottságra, Magyarország szövetségesei és hosszú távú stratégiája szempontjából pedig visszafogottságra van szüksége.
A horvát rendőrség kedden adott ki európai elfogatóparancsot Hernádi Zsolt ellen, majd szerda délután Horvátország kérésére felkerült az Interpol vörös, vagyis legmagasabb fokozatú körözési listájára a neve. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) pedig szerdán arról tájékoztatott, hogy a magyar rendőrség megkapta a horvát szervek megkeresését Hernádi Zsolt ügyében, azt a szokásos eljárásnak megfelelően továbbította az igazságügyi tárcához.
Hernádi Zsoltot Horvátországban azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt kormányfőnek, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol-INA olajipari vállalat irányításában. A Mol többször is visszautasította a vádakat.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) a Facebook-oldalán péntek délután jelentette be, hogy megérkezett a tárcához az európai elfogatóparancs Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen, immár az előírt formában, nem úgy mint előző nap.
A zágrábi értéktőzsdén pénteken jelentősen, 7,27 százalékkal esett az INA árfolyama.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06