Titkos adatgyűjtés
Szabadkereskedelem az Egyesült Államokkal - egészen mást gondolnak a franciák, mint a németek
Franciaország és Németország teljesen ellentétes álláspontot fogalmazott meg szerdán az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyezmény tárgyalásainak megkezdésével kapcsolatban.
2013.07.03 15:03Varga János
Franciaország az átmeneti felfüggesztést javasolja az amerikai hírszerző szervek titkos adatgyűjtésének gyanúja miatt - közölte szerdán Najat Vallaud-Belkacem kormányszóvivő. Ezzel egy időben Steffen Seibert, Angela Merkel német kancellár szóvivője viszont bejelentette: Németország támogatja, hogy az Európai Bizottság előzetes terveinek megfelelően a tárgyalások július 8-án megkezdődjenek.
Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár délután Berlinben más uniós országok vezetővel egyeztetnek az európai fiatalok munkanélkülisége elleni uniós programról, s várhatóan a szabadkereskedelmi tárgyalások megkezdése körüli nézeteltérés is szóba kerül majd.
"Nincs szó a szabadkereskedelmi tárgyalások leállításáról, de szerintünk bölcsebb átmenetileg felfüggeszteni egy kéthetes időtartamra a viták elkerülése érdekében és azért, hogy addig a kért tájékoztatást megkapjuk" - mondta a francia szóvivő a kormányülést követően. Hozzátette, hogy Párizs még a héten egyeztet a témáról európai partnereivel.
A francia elnök már kedden "közös és összehangolt álláspontot" sürgetett az ügyben. "Muszáj, hogy az Európai Uniónak közös, összehangolt álláspontja legyen a követelésekkel kapcsolatban, amelyeket megfogalmazunk, és a magyarázatokkal kapcsolatban, amelyeket kérünk" - fogalmazott Hollande.
A kormányszóvivő szerdán kijelentette: "nagyon fontos, hogy a témáról összehangoltan és közös hangon szólaljanak meg" az európaiak, miután a kérdés "uniós és nem kizárólag nemzeti jellegű". Vallaud-Belkacem kiemelte, hogy a "megállapodás terve ugyanolyan fontos az Európai Uniónak, mint az Egyesült Államoknak", elsősorban "a növekedés beindításához". "De azt is megerősítem, hogy a tárgyalásnak nyugodt légkörben kell megkezdődnie, a két félnek bizalommal kell lennie egymáshoz" - tette hozzá.
A német kancellár szóvivője viszont teljesen más álláspontot fogalmazott meg Berlinben.
"Az (Európai) Bizottság július 8-án akarja elindítani a tárgyalásokat. És ezt a (német) kormány támogatja. Mi szeretnénk ezt a szabadkereskedelmi megállapodást, és azt is szeretnénk, ha a tárgyalások azonnal elkezdődnének" - mondta Steffen Seibert. Kiemelte, hogy a párbeszéd során "Európa alkalmat fog találni arra, hogy az olyan, számunkra is nagyon fontos témákról is szó essen, mint az adatvédelem vagy a magánélet védelme".
"Egyébként az EU és az Egyesült Államok már korábban is tervezett felállítani egy közös szakértői csoportot. Meg kell vitatni ezeket a kérdéseket, például a titkosszolgálatok és működésük felügyeletét, és ez magába foglalja a magánélet védelmét és az adatvédelmet is" - mondta a német politikus.
Kapcsolódó írások:
- Merkel és Obama az NSA-ról és a szabadkereskedelem fontosságáról
- Szabadkereskedelmi egyezmény - megállapodtak a miniszterek
- Berlin az EU és az Egyesült Államok közti szabadkereskedelmi tárgyalások megindítását sürgeti
- Szabadkereskedelmi megállapodást ajánlott az EU-nak az amerikai alelnök
- Washington szabadkereskedelmi megállapodást szorgalmaz az EU-val
- Egyedülálló szabadkereskedelmi övezetet épít Sanghaj városa
- Svájccal és Izlanddal is szabadkereskedelmi megállapodást köthet Kína
- Orbán: az EU-nak szabadkereskedelem-barát politikát kell folytatnia