PSZÁF-büntetés
Ügyfelekre terhelte a tranzakciós illetéket - 80+10 milliót fizet a KDB Bank
A hitelintézeti törvény rendelkezése szerint új díjfajta bevezetésével a szerződés egyoldalúan nem módosítható.
2013.05.24 09:52MTI
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tízmillió forint bírságot szabott ki a KDB Bank Zrt-re, mert a hitelintézeti törvényt megsértve, új díj bevezetésével terhelte tovább a tranzakciós illetéket ügyfeleire - közölte a PSZÁF.
A hatóság megtiltotta a jogsértés folytatását, és kötelezte a bankot a jogtalanul beszedett mintegy 80 millió forint visszafizetésére az ügyfeleknek.
A közlemény szerint a PSZÁF márciusban fogyasztóvédelmi témavizsgálatot indított több pénzforgalmi szolgáltatónál a tranzakciós illeték bevezetésével kapcsolatban, azok eredményét nyilvános határozatokban teszik közzé.
A KDB Bank Zrt-nél végzett vizsgálat megállapította: a bank 2013. január 1-jétől "Illetékköteles fizetési művelet felára" elnevezéssel új díj alkalmazását kezdte meg a már korábban megkötött számlaszerződései esetében, a hitelintézet által elismerten a tranzakciós illeték áthárításának okából. A hitelintézeti törvény rendelkezése szerint azonban új díjfajta bevezetésével a szerződés egyoldalúan nem módosítható.
A történtek miatt a PSZÁF a jogsértő magatartás azonnali megtiltása mellett 10 millió forint bírságot szabott ki a KDB Bank Zrt-re. A PSZÁF kötelezte a hitelintézetet: legkésőbb 2013. július 31-ig fizesse vissza ügyfeleinek a jogsértő módon beszedett díjakat. A vizsgálat szerint a hitelintézet havonta közel 20 millió forint összegű díjat szedett be, így az intézménynek a 2013. január-május hónapok után mintegy 80 millió forintot kell visszatérítenie ügyfeleinek.
Kapcsolódó írások:
- A PSZÁF MNB-be integrálását javasló vitaanyagot tett közzé a jegybank
- Tízmillióra bírságolta a Bloomberget a PSZÁF
- Rogán: vizsgálják az MNB és a PSZÁF összevonásának lehetőségét
- 70 milliós bírság az XGA Vagyonkezelőnek
- 10 milliót fizet, és vezetőket is menesztenie kell az Allianz nyugdíjpénztárnak
- Az érintettek közel 30 százaléka élt az árfolyamgát-lehetőséggel
- A PSZÁF elküldte árfolyamgát-javaslatát az NGM-nek
- Bubor: hiányosságokat tárt fel a felügyelet