A hitelkínálat visszafogott
MNB: stabil a hazai pénzügyi rendszer
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának elemzése szerint a hazai pénzügyi rendszer stabil, sokkellenálló-képessége jó, de a bankrendszer hitelkínálata továbbra sem megfelelő.
2013.05.21 10:42MTI
Az MNB monetáris tanácsa kedden tette közzé elemzését az MNB " Jelentés a pénzügyi stabilitásról" című kiadványához kapcsolódóan.
A tanács megállapította azt is, hogy az alacsony hitelezési hajlandóság fékezi a gazdasági növekedést.
Az MNB növekedési hitelprogramjának első pillére javíthatja a kkv-k olcsó forráshoz jutását, a második pillér a kkv-k devizahiteleinek forintosítását támogatja - emlékeztet a jelentés.
Az MNB stabilitási jelentését összeállító szakértői csapat szerint stresszhelyzetben is kezelhető mértékű lenne a hazai bankrendszer tőkeigénye. Az MNB kedden közzétett stabilitási jelentése szerint a jelenleginél lényegesen rosszabb gazdasági növekedéssel és jóval gyengébb forintárfolyammal kalkulált stresszpálya alapján 2014 végéig három jelentős banknak keletkezne tőkeigénye.
Az egész hazai bankrendszer tőkeigénye 62 milliárd forintot tenne ki, amely a jegybank szerint kezelhető mértékű lenne, figyelembe véve az anyabankok eddig tapasztalt elkötelezettséget a magyarországi leánypénzintézeteik iránt. Az MNB szakértői a keddi sajtótájékoztatón sem nevezték meg a bankokat, csak annyit mondtak, hogy az OTP nincs a három, esetleg érintett bank között.
Az MNB szakértői a stabilitási jelentésben a stresszteszt esetében alappályának a 2013. márciusi inflációs jelentés előrejelzését tekintették. A stresszpályán az alappályához képest 4,3 százalékponttal alacsonyabb GDP-növekedést, 15 százalékkal gyengébb forint árfolyamot, 300 bázispontos kockázati prémium felár növekedést és 10 százalékos lakásár-csökkenést valószínűsítettek.
A stresszpályán a már nem teljesítő hitelek után is pótlólagos értékvesztéssel számoltak, mivel egy jelentősen romló gazdasági környezetben ezeknél az ügyleteknél is csökken a megtérülési arány.
Az árfolyamgát rendszerénél az alap- és stresszpályán egyaránt 50 százalékos belépési arányt valószínűsítettek a jegybanki szakértők, a bankadót az egész időhorizonton teljes összegben érvényesítették, egyúttal azzal számoltak, hogy a tranzakciós illetéket teljesen áthárítják a bankok az ügyfeleikre.
A jegybanki szakértők által felvázolt stresszhelyzetben ugyanakkor a kedvezőtlenebb induló tőkehelyzet és a romló jövedelmezőségi kilátások miatt nőtt a tőkeigény, ennek mértéke azonban továbbra is kezelhetőnek tekinthető.
A stresszperiódus első évében egy banknak lenne szüksége tőkebevonásra ahhoz, hogy teljesítse a szabályozói tőkeminimum-elvárást. Tartós stressz eredményeként azonban már három jelentős pénzintézetnek is tőkebevonásra lehet szüksége, ami kockázatot jelent. Bár az átlagos tőkeellátottság megfelelő, az összesített mutató jelentős aszimmetriát takar.
A bankrendszer tőkemegfelelési mutatója kedvező: az alappályán a második év végére eléri a 18 százalékot (feltételezve, hogy nincs osztalékfizetés), míg a stresszpályán a 13 százalékot.
Ezen kedvező mutató mögött az húzódik meg, hogy az egyedi intézmények tőkemegfelelési mutatói széles tartományban szóródnak a kétéves intervallum végére.
Kapcsolódó írások:
- 3,25 százalékig csökkenhet az MNB alapkamata
- MNB: egyre több a nem teljesítő lakossági hitel
- Tovább csökkenthető az alapkamat az MNB szerint
- A Jobbik szerint átverés az MNB növekedési hitelprogramja
- Balog: hamarosan szerződéseket köthetnek a kkv-k
- MNB: 427 millió euróval nőttek a devizatartalékok
- A PSZÁF MNB-be integrálását javasló vitaanyagot tett közzé a jegybank
- MSZP: Matolcsy a tündérmese után most szemfényvesztéssel próbálkozik
- MNB-program - a kisbankokat részesítik előnyben
- Az MNB véglegesítette a növekedési hitelprogram részleteit