Szezonvégi leértékelés

Mit érdemes venni olcsóbban?

Az áruházak hamarosan meghirdetik a nagy téli szezonvégi vásárt, és már most sok üzlet hasonló feliratokkal csábítja a vevőket. Bedőlni azonban a még oly hangzatos, "70 százalékkal olcsóbb" holminak sem muszáj.

2008.01.04 06:52MTI

Aranyszabály, hogy csak olyat érdemes megvenni olcsón, amelyet teljes áron is berakott volna valaki a kosárba. Ha nem illik a kinézett holmi a már meglévő ruhatárhoz, ott kell hagyni.

Inkább az idő- és divatálló darabokat jó ilyenkor beszerezni, az úgynevezett casual árut - egyszínű pólókat, garbókat, klasszikus szabású szoknyát, nadrágot - amelyek két-három év múlva sem hatnak nevetségesen divatjamúltnak.

Más kérdés, ha valaki olyan árura bukkant - és a méretére is illik -, amelyre még teljes árú korában fájt a foga.

A "vegyen kettőt, a harmadikat ingyen vagy féláron adjuk" akciók csak együtt vásárló barátnőknek vagy nagycsaládosoknak ajánlatosak. Ilyenkor tényleg van értelme annak, ha valaki három nagy cipősdobozzal távozik az áruházból.

A kirakatokra felragasztott, óriási méretű "70 százalék" feliratok esetében nem árt közelebb menni és megnézni, mellette a kis betűt, miszerint "70 százalékig" - ami azt jelenti, hogy az üzletben van két darab, hordhatatlan, lehetetlen színű, szakadt, mérethibás felső, ami tényleg ennyivel olcsóbb, a szezonális áru többsége meg jó, ha 30 százalékkal alacsonyabb áron kapható.

Az üzletek haszna ilyenkor többnyire abból adódik, hogy sokan a teljes áron kapható ruhafélékből is vásárolnak, azzal a jelszóval, hogy spóroltak a leértékelteken.

A kereskedők általában úgy kalkulálják ki eleve az eredeti árat, hogy az később ennyivel olcsóbban is fedezze a költséget és még haszon is maradjon rajta. Az sem mindegy, hogy készletezni ezután otthon, a vevő fog.

Leértékelés előtt hasznos átnézni az otthoni ruhakészletet, felpróbálni mindent és szigorúan selejtezni. Aranyszabály, hogy amit két éve nem vett fel valaki, azt a jövőben sem fogja. Ilyenkor jő el az ajándékozás és lomtalanítás ideje.

Ugyanakkor számos olyan ruhafélére bukkanhat az ember a szekrényben, amelyet elfelejtett és újra felfedez. Közben pedig helyet szoríthat a leértékelésekkor vásárolt "kincseknek."

Sok üzletben látható a "leértékelt árut nem cserélünk" felirat. Ám a fogyasztóvédők szerint ha a leértékelés oka nem valamilyen hiba - amelyet jól látható helyen fel kell tüntetni -, akkor a minőségi reklamáció ugyanúgy jogos, mint a teljes árú holmi esetén.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.